logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Zjeść Anglię, czyli co typowy mieszkaniec wysp nakłada na swój talerz

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Zjeść Anglię, czyli co typowy mieszkaniec wysp nakłada na swój talerz

Zjeść Anglię, czyli co typowy mieszkaniec wysp nakłada na swój talerz

Wielka Brytania to bez wątpienia największy tygiel kulturowy Europy. Czy w kraju, gdzie na każdym kroku możemy się spotkać z multikulturowością, odnajdziemy tradycyjne potrawy i przekąski kuchni brytyjskiej? Na pierwszy rzut oka można rzecz gromkie „TAK”, jednakże po chwili namysłu zaczynają się dość strome schody…

Rdzenni Brytyjczycy w przeciwieństwie do swoich rówieśników z Włoch czy Grecji, nie przykładają wielkiej wagi do tego, co wrzucają do swoich żołądków. Ważne żeby było szybko i w miarę dobre, ale niekoniecznie już zdrowe. Takie jest stereotypowe podejście do gustów kulinarnych Brytyjczyków. Krzywdzące? Sprawdźmy sami!

Zacznijmy od początku, każdy z Was pewnie doskonale kojarzy słynne brytyjskie śniadanie –   Full English Breakfast. Na naszym talerzu musi się pojawić kilka plasterków smażonego bekonu, jajko sadzone, tosty, fasolka i pomidor. Dla smakoszy polecamy także owsiankę lub ciepłe parówki. Nie zabraknie też gorącej kawy.

Po tak obfity śniadaniu czas na kilka godzin przerwy. Tik tak – wybiła godzina 12:00! Czas na lunch, czyli lekki posiłek. Na naszym talerzyku musi się pojawić świeży chleb, ser i marynowane warzywa.

Zanim przejdziemy do słynnego Five O’clock Tea, przedstawmy kilka charakterystycznych potraw kuchni brytyjskiej, do których bez wątpienia zaliczymy mi.n. Fry-up czyli smażenie. Do najpopularniejszych tego typu posiłków jest właśnie

Full English Breakfast. Na kolejnej pozycji znajdzie się Roasting (pieczenie). Brytyjczycy lubują się w pieczonej wołowinie z dodatkiem pieczonych ziemniaczków i innych warzyw. Kolejnym tradycyjnym daniem są grzanki, które bardzo często są opiekane.

Wielka Brytania to zdecydowanie kraj miłośników ziemniaka w każdej postaci. Mamy więc frytki (chips) oraz tajemniczo brzmiące crisps (chipsy).  Będąc na Wyspach koniecznie musimy skosztować smażonej na głębokim oleju ryby z dodatkiem frytek (Fish & Chips). Do takiego dania najlepiej smakuje ketchup, brown sauce lub carry sauce oraz świeża sałatka.

Mimo, że dania główne nie muszą imponować obcokrajowcom, to zupełnie inaczej jest w przypadku wszelakich słodkości. Tutaj Brytyjczycy mają sporo do powiedzenia. Wymieńmy choćby kilka rodzajów deserów z czego spora ich część podawana jest na ciepło. Do tego dochodzą wszelakiej maści ciasta i ciasteczka. Wyjątkowo pozycję zajmuje również brytyjski pudding.
Wybiła godzina 17 i czas Five O’clock Tea! Na początek trochę historii. Zwyczaj popołudniowego picia tego zacnego płynu zainicjowała księżna Betford – Annie. Arystokratka urządzała podwieczorki, podczas których podawano herbatę z lekkimi i słodkimi przekąskami. Owa praktyka tak bardzo przypadła Brytyjczykom do gustu, że z czasem stała się stałym elementem na kulinarnym harmonogramie dnia.

Do dobrze zaparzonej herbaty można zaserwować sobie jakieś dobre ciasteczko. Tutaj wybór jest ogromny. Na początek warto spróbować scone, czyli okrągłe ciastko bez dodatków. Najlepiej smakuje z dodatkiem masła. Kolejnym rarytasem jest crumper – okrągłe ciastko z małymi dziurkami podawane na gorąco również z masłem. W menu znajdziemy również muffin, czyli okrągłe ciastko drożdżowe opiekane jak tosty. Do herbatki polecamy także teacake – słodką opiekaną bułkę, która należy rozciąć na dwie części i podawać z masłem.

Kończąc dzień nie może zabraknąć kolacji (supper/dinner), która to dla sporej części mieszkańców Zjednoczonego Królestwa jest głównym posiłkiem dnia. Bardzo często jest to dwudaniowa uczta.

Na zakończenie polecamy również dania regionalne: angielską shepherd’s pie, szkockie haggis i irlandzką Irish stew. Zapiekankę pasterską przyrządza się z mielonego mięsa, cebuli i marchewki. Całość polewamy ciemnym sosem i podajemy z puree. Haggis przypomina z wyglądu polską kaszankę. Jest to potrawa z baraniny, tłuszczu, owsa i cebuli. Zaś Irish stew to tradycyjna irlandzka zupa ziemniaczana z dodatkiem cebuli i baraniny.

Nie pozostaje nam nic innego jak żyć smacznego i liczyć na szybkie odwiedziny Wielkiej Brytanii! See You Soon!

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zapłacić za rachunek w Polsce będąc za granicą?

Wyjazd za granicę, najczęściej do pracy, wiąże się z pozostawieniem wielu spraw w kraju, które na bieżąco trzeba regulować. Mowa...

Zamknij