logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Wiedeń- prawdziwa ojczyzna francuskich croissantów. Ciekawostki o stolicy Austrii

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Wiedeń- prawdziwa ojczyzna francuskich croissantów. Ciekawostki o stolicy Austrii

Wiedeń- prawdziwa ojczyzna francuskich croissantów. Ciekawostki o stolicy Austrii

Stolica Austrii jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Nic więc dziwnego, że  atrakcje Wiednia przyciągają rokrocznie miliony zwiedzających. Romantyczny jak Paryż, swojski jak Kraków, modny jak Mediolan– Wiedeń fascynuje turystów od lat.  Zebraliśmy dla Was kilka ciekawostek o ulubionym mieście Mozarta. Przydadzą się podczas jesiennych wojaży.

#1

Croissanty

Francuzi zajadają się croissantami od lat! A cały świat myśli, że te pyszne i lekkie rogaliki to ich wkład w światowe kulinaria. Niestety- co prawda croissanty powstały w Paryżu, jednak ich twórcą był rodowity Austriak i wiedeńczyk- August Zang, właściciel wiedeńskiej kawiarni w stolicy Francji.

#2

Wiener Zeitung

Jedną z najstarszych gazet na świecie jest Wiener Zeitung (Gazeta Wiedeńska). Ten austriacki dziennik wydawany jest od 1703 roku. Początkowo na łamach magazynu publikowano wiadomości lokalne, nowiny ze świata arystokracji jak narodziny i śluby. Z czasem gazeta stała dziennikiem publikującym wiadomości z kraju i ze świata.

#3

Mozart

Choć Mozart urodził się w Salzburgu– w Wiedniu spędził większość życia. To w obrębie stolicy Austrii kilkanaście razy przeprowadzał się w poszukiwaniu najlepszego miejsca do uwolnienia weny: to tutaj stworzył aż 626 utworów, w tym 50 symfonii, 28 koncertów fortepianowych, 17 mszy i 22 opery.

 

#4

Tort Sachera

Lubicie Tort Sachera? Bo my bardzo! Czekoladowy biszkopt przekładany konfiturą morelową i oblany czekoladą prawdopodobnie  nie powstał by, gdyby nie choroba nadwornego kucharza księcia Metternicha. Zastępstwo mistrza powierzono uczniowi- zaledwie 16- letniemu Franzowi Sacherowi. To on w 1832 roku stworzył tort do dziś nazywany „królem deserów”.

#5

Gdzie Hitler i Stalin…

Hitler mieszkał w Wiedniu przez wiele lat. To tu na nieszczęście całego świata dwa razy oblał egzaminy na Akademię Sztuk Pięknych. W 1913 roku opuścił miasto i udał się do Monachium. Jednak w tym samym roku w stolicy Austrii mieszkało jeszcze kilka znanych person- Stalin, Trocki, Tito oraz Freud. Zastanawiające…

#6

Sisi

Cesarzowa Elżbieta, zwana pieszczotliwie Sisi mieszkała w stolicy Austrii i to tu spoczywają jej prochy. Mało kto wie, że Sisi, podobnie jak wielu możnych w tamtych czasach- była wielbicielką kokainy. Może to pod wpływem narkotyku wytatuowała sobie na ramieniu kotwicę. Kto wie?

 

 

#7

Kawa

To nieprawda, że Włosi robią najlepszą kawę na świecie. W serwowaniu kofeiny Austriacy biją ich na łeb. Co ciekawe- początkiem kawowych tradycji Austriaków była kawiarenka otwarta prze Polaka- Jerzego Franciszka Kulczyckiego. Właściciel Domu pod Błękitną Butelką dostał ziarna kawy od Jana III Sobieskiego (były częścią ekwipunku tureckiej armii podczas najazdu w XVII wieku). Austriacy uczcili pamięć Kulczyckiego małym pomnikiem i pamiątkową tablicą na wiedeńskiej starówce.

#8

Największy cmentarz Europy

W południowej części Wiednia znajduje się jego główna nekropolia. Miejsce stanowi drugi co do wielkości, ale pierwszy pod względem pochowanych osób cmentarz w Europie. Na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu spoczywa ponad 3 miliony osób. Wśród nich znajdziemy m.in. nagrobki  Beethovena,  Schuberta, czy Straussa.

#9

Jak kat został woźnym

Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale poszczególne dzielnice miasta znane były z różnych form egzekucji. Na przykład w Am Tabor karano poprzez podtapianie. W Weißgerberlände skazanych palono. Na placu Hoher Markt ścinano głowy i ćwiartowano. A przy Spinnerin am Kreuz i w dzielnicy Rossau wieszano i łamano kołem. Karę śmierci w Austrii zniesiono w 1918 roku, a ostatni kat- Josef Lang- został woźnym.

 

 

#10

Winka?

Dzisiejszy Wiedeń jest miastem żywej kultury winiarnej i jedyną stolicą na świecie, która może się poszczycić  własnym winem. Wiedeńskie winiarnie produkują rocznie około 2,5 miliona litrów winogronowego trunku. Winnice znajdują się głównie na wzgórzach Kahlenberg, Nussberg i Bisamberg. Najbardziej znanym wiedeńskim winem jest Wiener Gemischte Satz, które powstaje z 20 gatunków tutejszych winorośli.

 

 

Jeżeli mieszkasz lub pracujesz w Austrii- z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Polecamy nasz przelew EXPRESS– usługę, dzięki której pieniądze będą na koncie polskiego odbiorcy w 10 minut. A jeżeli lubisz oszczędzać- wykonuj przelewy w środy. To dzień, który tradycyjnie przeznaczamy na darmowe transfery do Polski.

 

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Skuteczne sposoby na naukę angielskiego. Top 5

Angielski to najpopularniejszy język świata. Jego znajomość stała się już właściwie normą. Niestety Polacy wciąż odbiegają lingwistycznymi umiejętnościami od reszty...

Zamknij