logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Traktat o jajku

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Traktat o jajku

Traktat o jajku

Co bardziej niż JAJKO symbolizuje Święta Wielkanocne, nowy początek, odrodzenie ? Odpowiedź brzmi: nic!  Dlatego w tę Wielkanoc uraczymy was publikacją o jajku. Polubicie jajka jeszcze bardziej, a wiedzą o nich podzielicie się ze współbiesiadnikami przy świątecznym stole. Lepszej okazji nie będzie.

Mętne białko jaja kurzego jest oznaką świeżości. A w jej rozpoznaniu pomocny może się okazać łatwy test: zanurzenie w wodzie świeżego jajka powoduje jego utonięcie. Nieświeże jajko unosi się na powierzchni wody.

W rozbitym jajku znajdziemy 2 nici. To chalaza, która służy do utrzymywania żółtka we właściwej pozycji i wpływa na amortyzację.

Jak odróżnić surowe jajko od tego ugotowanego na twardo? Trzeba nim zakręcić. Surowe jajko zaraz się zatrzyma, ugotowane na twardo- wykona wiele obrotów wokół własnej osi.

Cieszycie się, gdy uda Wam się kupić jajka, których żółtko jest prawie pomarańczowe? Musicie wiedzieć, że  jego kolor to wynik składu karmy, a  mocno żółty kolor hodowcy uzyskują poprzez dodanie do paszy karotenu.

Skorupka jaja zawiera do 17000  porów, nie jest więc całkowicie szczelna. Może więc się zdarzyć, że jajka trzymane w lodówce przenikną zapachem innych zapasów.

Kolor skorupy: biel , czy beż- nie świadczy o niczym innym jak o rasie kury, która je zniosła.

Jajka cechuje duża zawartość siarki. To dlatego srebrne sztućce w kontakcie z nimi czarnieją, srebro w łączności z siarką wytwarza siarczek srebra.

Jajka pomagają w łagodzeniu kaca. Dzięki cysteinie ułatwiającej rozkład toksycznego aldehydu octowego powstającego w wyniku metabolizowania alkoholu.

Kto wysiaduje największe jaja na świecie? Oczywiście struś. Jego jajo mierzy przeciętnie 10,5 cm, skorupka może mieć do 3 mm grubości i jest 10 razy grubsza od skorupki jaja kurzego. Ile zajmie nam gotowanie jaja strusia na twardo- 2,5 godziny!

Jednym z najmniejszych ptasich jaj jest jajo koliberka hawańskiego, mierzy zaledwie 6 mm.

Nie tylko ptaki znoszą jaja. Dziobak i kolczatka, żyjące tylko w Australii  to ssaki. A ich dzieci rodzą się z jajek.

Zdobienie jaj ma bardzo, ale to bardzo długą tradycję. Zdobione fragmenty skorup jaj odnalezione w Afryce datuje się na około 6000 lat, a 3000 lat p.n.e w Persji kolorowe jaja były prezentem, który ofiarowywano bliskim z okazji pierwszego dnia wiosny.

W tradycji chrześcijańskiej wykluwanie się kurczaka z jajka kojarzono ze zmartwychwstaniem. Jajka malowano na czerwono, co miało symbolizować krew Jezusa. W czasie Wielkiego Postu jajek nie jedzono.

Najdroższymi jajami na świecie są biżuteryjne Jajka Fabergé. Powstawały w pracowni francuskiego złotnika głównie dla rosyjskiej rodziny carskiej. W latach 1884-1917 stworzył  ich 65. Do dziś w galeriach, muzeach i zbiorach osób prywatnych znajduje się 57 sztuk tych dzieł sztuki.  Najdroższe z Fabergé zostało sprzedane anonimowemu kupcowi na za 8,9 mln funtów.

Przeciętny Polak zjada 155 jajek rocznie i choćby z tego powodu należy wiedzieć o jajkach coś więcej, niż to, że składają je kury. Odwieczne pytanie : Co było pierwsze? Jajo, czy kura– niezmiennie pozostaje jednak bez odpowiedzi.

Z okazji nadchodzącej Wielkanocy– mamy dla Was świąteczną niespodziankę. Cały Wielki Czwartek i w Wielki Piątek do 18:00 czasu polskiego – przelewy EXPRESS transferujemy za połowę ceny. O tu: Twój EXPRESS za -50%

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Aplauz dla Peterborough!!!

Peterborough to jedno z tych angielskich miast, w których Polonia działa prężnie, z energią godną małej elektrowni.

Zamknij