logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Top#10 rzeczy, które młodzi ludzie powinni wiedzieć o oszczędzaniu pieniędzy

Przelewy bez granic > Akademia Ferpay  > Top#10 rzeczy, które młodzi ludzie powinni wiedzieć o oszczędzaniu pieniędzy

Top#10 rzeczy, które młodzi ludzie powinni wiedzieć o oszczędzaniu pieniędzy

Gdyby Mark Zuckerberg trwonił pieniądze na pierdoły z taką samą pasją jak inwestuje w kolejne pomysły to z pewnością nie mówilibyśmy dziś o nim jako o jednym z najmłodszych milionerów. Twórca Facebooka wie jak mądrze planować swoje wydatki. I my dzisiaj udowadniamy Wam, że oszczędzanie i planowanie wcale nie jest takie złe. Gotowi? Enjoy!

1. Bogactwo nie przychodzi ani szybko, ani łatwo

Truizm? Niekoniecznie. Bo jeśli nie jesteś spadkobiercą miliardowej fortuny albo właśnie nie wygrałeś szóstki w toto lotka to nie oszukujmy się – bogactwo nie przyjdzie ani łatwo, ani szybko. Nie wierz w slogany „milion w ciągu miesiąca” czy wszelkiej maści poradniki „jak zdobyć sławę i bogactwo”. Owszem, są wyjątki od reguły, najlepszym przykładem może być Steve Jobs czy wspomniany Mark Zuckerberg, ale nie oszukujmy się – ilu znasz równie genialnych ludzi? No właśnie. A nawet pomimo bycia genialnym musisz ciężko pracować na sukces. Dlatego nie pozostaje nam nic innego niż pogodzić się z faktem, że bogactwo nie przychodzi łatwo i trzeba sobie na nie zapracować.

2. Dbaj o historię w banku

Karta kredytowa może być dobrym sposobem na zarządzanie swoimi finansami i wydatkami, ale wielu młodych ludzi traktuje je jak magiczne karty, które pozwalają wydawać kasę praktycznie bez ogarniczeń. Problem w tym, że tą kasę trzeba wcześniej czy później oddać dlatego warto od początku nauczyć się mądrze korzystać z kart kredytowych. A to tylko zaprocentuje – inteligentne wydatki pomogą budować zdolność kredytową, co będzie ważne, gdy zaczniecie myśleć o zaciągnięciu kredytu na samochód czy mieszkanie. No bo ile można mieszkać z rodzicami, co nie?

3. Kosztowne nawyki? Ogranicz je!

Codziennie kawa w Starbucks, kanapka z McDonald? Do tego wymiana garderoby raz na miesiąc? Czy naprawdę to jest takie konieczne? Przeanalizuj swoje potrzeby i zobacz z czego mógłbyś zrezygnować. Czy koniecznie musisz wydawać te kilkadziesiąt złotych dziennie na kawę? Jesteś aż takim smakoszem, serio? Zrób sobie przyjemność od czasu do czasu, ale postaraj się skupić na realnych potrzebach, a nie chwilowych zachciankach.

4. Dziel koszty z kolegą i koleżanką

Oczywiście, fajnie jest żyć samotnie – nie ma nikogo, nikt nam nie truje, nie musimy się z nikim liczyć. Ale nie mamy też nikogo z kim możemy dzielić koszty życia. A to spory balast! Mając nawet jednego współlokatora możesz obniżyć koszty czynszu o połowę, a dodatkowo możecie wspólnie planować wydatki na jedzenie. Pamiętacie kultowy serial „Przyjaciele”? Oni jakoś dawali radę wspólnie się bawić, mieszkać i żyć – a więc da się!

5. Zdawaj sobie sprawę z opłat i prowizji

Karty bankowe są super – wygodne, nie trzeba nosić gotówki i można wypłacać kasę wszędzie gdzie jesteśmy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku korzystania z bankomatów innego niż własny, będą nam naliczane  prowizje. Zazwyczaj to jest około 5 złotych, ale lepiej wydać tą kasę na coś innego, prawda? Ok, możesz teraz pomyśleć, że pobierane opłaty za transakcję są śmiesznie niskie, ale jeśli dodasz sobie wszystkie piątaki stracone w ten sposób, pomnożysz przez 12 miesięcy to robi się fajna sumka, co nie? Chyba opłaca się poszukać swojego bankomatu w okolicy.

6. Pomyśl o swojej emeryturze 

Pewnie teraz parskasz śmiechem i masz ochotę powiedzieć: seriously?! Tak, serio. Chyba nie liczysz, że mając te 65 lat dasz radę wyżyć za państwową emeryturę? Jeśli tak uważasz to musisz być niepoprawnym optymistą. My racjonalnie podchodzimy do tematu i radzimy już teraz pomyśleć o swoich finansach za 30,40,50 lat. Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań, poszukaj dobrego doradcy, poczytaj o produktach emerytalnych w sieci. Da się mądrze oszczędzać na ten cel kilkadziesiąt złotych miesięcznie a ta zebrana kwota może uratować Twoje finanse w przyszłości. Pomyśl o tym!

7. Wyznacz sobie cele 

Zwiedzić całą Europę? Poślubić licealną miłość i wspólnie kupić dom nad morzem? Zdobyć certyfikat w jakieś wąskiej dziedzinie? Spoko! Wszystko jest możliwe. Pod warunkiem, że masz cel i małymi kroczkami do niego dążysz. Niezależnie od tego, do czego dążysz to musisz oszacować koszty i zacząć oszczędzać na ten cel. Nie bój się inwestować swoje pieniądze w akcje lub obligacje, ale rób to z głową i najlepiej na początek skorzystaj z porad kogoś bardziej doświadczonego!

8. Utwórz fundusz awaryjny

W wyniku potężnej wichury, drzewo koło Twojego domu zostaje przewrócone i ląduje na Twój samochód. Ty w nim siedzisz. Łamiesz sobie nogę, rękę, masz ogólne urazy ciała – na szczęście lekkie. Masz backup na tego typu zdarzenia?  Nigdy nie wiadomo kiedy i jak pojawi się awaryjna sytuacja i znajdziesz się w potrzebie większej ilości pieniędzy. Zawsze trzymaj na koncie jakieś zaskórniaki. Odkładaj chociaż 10, 20, 50 złotych miesięcznie. Uzbiera Ci się niezła sumka, która naprawdę może Ci się przydać w najmniej dla Ciebie spodziewanym momencie. Serio.

9. Płać rachunki i wszelkie należności z głową!

Rachunki są nieuniknione. Niestety. Czynsz, kredyty studenckie, płatności pożyczek hipotecznych, samochodowych, kart kredytowych, rachunki za media, subskrypcja gazet i muzyki, internet, ubezpieczenia. Dużo tego, prawda? Chociaż zawsze należy spłacać swoje należności to jednak warto ustalić priorytety tych płatności. I tak na pierwszym miejscu zawsze płać te należności, które mogą mieć wpływ na Twoją zdolność kredytową w przyszłości. Szczególnie: kredyty hipoteczne, kredyty i rachunki kart kredytowych powinny być traktowane priorytetowo. Problemy krótkoterminowe mogą mieć długoterminowe skutki więc należy dwa razy się zastanowić czy wolimy opłacić miesiąc abonamentu za full pakiet telewizji czy spłacić kartę kredytową.

10. …i przede wszystkim: NIE PANIKUJ!

Pewnie kojarzycie ten rysunek krążący po sieci z napisem „don’t grow up, it’s a trap”. Trochę jest w tym smutnej prawdy. Jeszcze do niedawna beztrosko dorastaliśmy w domu rodzinnym, a teraz trzeba zacząć samemu ogarniać rachunki, planować wydatki, robić zakupy. Ale bez paniki! Wszystko jest do ogarnięcia! Przeczytaj raz jeszcze nasze porady i pomyśl co możesz ulepszyć w planowaniu swoich finansów. Z czego można zrezygnować, na czym skupić większą uwagę. Bo gdzie można tanio wysyłać przelewy to już chyba wiesz, co? >>>

blog_max_top10

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
KONKURS! Trwa Euromania w Ferpay – do wygrania iPad lub ultrabook ASUS!

Doładuj Euro na E-wallet i zgarnij jeden z trzech iPadów mini lub zawalcz o supercienkiego ultrabooka Asus!

Zamknij