logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Szwecja – ojczyzna wszystkich dzieci

Przelewy bez granic > Akademia Ferpay  > Szwecja – ojczyzna wszystkich dzieci

Szwecja – ojczyzna wszystkich dzieci

Kto z nas nie zna rudowłosej, piegowatej dziewczynki, bohaterki powieści Astrid Lindgren? Mowa oczywiście o Pippi Pończoszance, która w tym roku skończyła 70lat! Nagroda Nobla, Ikea, Gotlandia i trufle! Gwiazdy muzyki jak Abba czy Roxette. Co łączy te wszystkie rzeczy? Szwecja! Nieformalna mekka rowerzystów, kajakarzy, wędkarzy i myśliwych z niemal całej Europy. Zdrowy model życia jest tu niezwykle popularny już od wielu lat, co sprawia, że Szwedzi to naród witalny, wysportowany i długowieczny. Do tego jak nikt na świecie dbają o ochronę środowiska!

Co jeszcze warto wiedzieć o tym północnym kraju? Chociażby to, że to kraj kawą płynący… Czy wiedzieliście, że przeciętny Szwed spożywa aż 10 kg kawy rocznie, co odpowiada 156 litrom rocznie i około 3 filiżankom dziennie!

Szwedzi – tam gdzie powściągliwość miesza się z profesjonalizmem

A jacy są Szwedzi? No cóż – małomówność i dystans to ich cechy typowe, wyssane z mlekiem matki i wyuczone w dalszym życiu. Szwedzi są także bardzo punktualni, cierpliwi i… wbrew temu, że to potomkowie Wikingów to cechuje ich również posłuszeństwo. Umiejętność planowania oraz dysponowania swoim czasem uważana jest za wyraz efektywności, odpowiedzialności i profesjonalizmu. I tak na przykład płacenie podatków jest w Szwecji rzeczą świętą, a czasu wyznaczonego na spotkanie należy przestrzegać co do minuty.

This piece of paper it’s a…cash baby!

Wiedzieliście o tym, że Szwecja jako pierwszy kraj w Europie, wprowadziła w 1661 roku papierowe pieniądze i  może jako pierwsza się ich pozbędzie! Mieszkając w  Szwecji zapewne zauważyłeś, że na co dzień większość ludzi obchodzi się bez gotówki. Jej rolę przejęły dziś karty kredytowe i inne środki płatnicze. Całkiem poważnie rozważa się propozycję całkowitego zrezygnowania z gotówki w życiu na co dzień. To kolejne skandynawskie państwo zbliżające się do  Idei cashless society – czyli stworzenia społeczności nie używającej tradycyjnego pieniądza.

Szwedzki Bank Centralny szacuje, że w 2020 roku w obiegu będzie o nawet 50% pieniędzy mniej, niż było w 2012 r. Wydaje się to nieco dziwne, ale cóż… Co kraj, to obyczaj. Terminale płatnicze mają nawet uliczni sprzedawcy więc kupując na przykład kilogram jabłek możesz zapłacić kartą. Co ciekawsze, w miejscowości Karlshamm można za pomocą karty dać nawet na tacę w kościele!

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jednostką monetarną w Szwecji jest korona szwedzka: 1 korona = 0,4640 zł
( dane z: 03.12.2015r. NBP).

W Szwecji żyje około 45 000 / 100 000 Polaków. Grupa ta należy do czterech największych grup cudzoziemskich niepochodzących z krajów skandynawskich. Mieszkając w Szwecji wielu z cudzoziemców wysyła pieniądze do swoich rodzin.

Jak zatem korzystnie wysłać przelew ze Szwecji?

Opłacalność przesyłania pieniędzy korzystając z usług banku zależy od wielkości i częstotliwości takich przelewów… Jeśli chcemy wykonać jednorazowy przelew na niewielką kwotę, to różnicy nie odczujemy aż tak bardzo. W Skandynawii bardzo popularny jest Nordea Bank. Sytuacja się zmienia jeśli chcemy wysłać ciut większą kwotę. Banki czy płatności PayPal mają prowizję od przelewanej kwoty – więc przy dużych kwotach znacznie rosną koszta takiego przelewu. Liczy się także czas przelewu, który w przypadku banków bywa realizowany nawet w przeciągu kilku dni roboczych. Reasumując jeżeli nie robisz dużych przelewów i nie potrzebujesz gotówki błyskawicznie, to ten sposób przekazywania pieniędzy może cię zainteresować.

Alternatywa dla przelewów bankowych

Do wyboru mamy także serwisy internetowe oferujące przelewy międzynarodowe. Współcześnie na rynku jest wiele ofert pośredników realizujących takie usługi. Dla Polaków nie bez znaczenia może okazać się możliwość porozumienia z biurem obsługi klienta takiego serwisu w języku ojczystym. Warto zatem zwrócić uwagę czy firma posiada pomoc w kilku językach i bezproblemową możliwość kontaktu nie tylko telefonicznego, ale także mailowego czy na przykład poprzez czat online.

Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to opłaty za przelew oraz kurs walut. Zazwyczaj są to korzystniejsze oferty niż zwykłe przelewy bankowe, ale trzeba uważać jeśli pośrednik pobiera opłatę procentową za przelew. Najlepiej jeśli niezależnie od kwoty przelewu opłata jest zawsze ta sama. Taką opcję oferuje między innymi Ferpay.com, który właśnie wprowadził przelewy do Polski w walutach krajów skandynawskich.

W Ferpay pobierana jest zawsze stała opłata za usługi, niezależnie od kwoty jaką przelewamy. Do tego mamy do wyboru dwa rodzaje przelewów: Standard i Express (realizowany w zaledwie 10 minut!). Szeroki wachlarz usług oferowanych w serwisie obejmuje nie tylko przelewy pieniędzy, ale także kantor wymiany walut czy wirtualny portfel, a przewalutowanie odbywa się zawsze według aktualnego kursu. Dodajmy do tego rejestracje oraz prowadzenie konta za darmo oraz pełne bezpieczeństwo pieniędzy i mamy modelowy przykład szwedzkiego profesjonalizmu połączonego z prostotą!

Zapraszamy!  www.ferpay.com

shutterstock_146079341

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
News! Ferpay podbija kraje skandynawskie – nowe waluty: SEK oraz DKK!

Mamy newsa dla łowców dobrych okazji! Ferpay.com przelewy międzynarodowe jako pierwszy na rynku wprowadził możliwość korzystnych przelewów do Polski dla...

Zamknij