logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Romantycy w beretach. Stereotypy o Francuzach

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Romantycy w beretach. Stereotypy o Francuzach

Romantycy w beretach. Stereotypy o Francuzach

Stygmatyzowanie nieznanego to proceder, który uprawia cały świat. Wiemy przecież doskonale, że wcale nie musimy jechać do Indii, żeby wiedzieć, że tam biedno i brudno. Nie musimy odwiedzać Meksyku, by wiedzieć, że Meksykanie każdą sprawę zawierzają Matce Boskiej. Nie musimy znać nawet jednego Anglika, by wiedzieć, że mieszkańcy Wysp lubią wypić nie tylko popołudniową herbatkę. A Francuzi? Wiadomo! Myślą tylko o jednym i jedzą bezkręgowce!

Co jeszcze mówią o Francuzach? Sprawdźcie poniżej:

 

 

 

Francuz nie je, Francuz degustuje

Kuchnia francuska uchodzi za najlepszą na świecie. Czy słusznie? Każdy ma swój kulinarny gust. Faktem jest jednak, że jedzenie jest dla Francuza doznaniem duchowym, wręcz rytuałem. Pociesza, napełnia otuchą, przynosi ulgę, ożywia i podnieca. Francuzi nie jedzą po to, by się najeść. Degustacja, kosztowanie, smakowanie- o to chodzi podczas posiłku.

Daj mi wina!

Chociaż Francuzi przepadają za winem, okazuje się, że nie jest to miłość dozgonna. Ostatnie badania pokazują, że ich serca skradło… piwo! W 1975 roku Francuzi wypijali średnio 100 litrów wina rocznie, teraz „tylko” 42. Na mniejszą popularność tego szlachetnego trunku wpłynęła zmiana jego postrzegania. Kiedyś napój dla każdego, pity przy każdej okazji- z biegiem lat zmienił swój charakter. Dziś Francuzi piją wino podczas ważnych uroczystości. 

Miłość

Czy to prawda, że miłość (szczególnie ta fizyczna) jest sensem ich życia? Całkiem możliwe. W każdym razie Francuzi od wieków dbają, by nie skradziono im tytułu najlepszych kochanków na świecie. Pomagają im w tym bardzo rodzime filmy i książki, w których gloryfikują doznania cielesne. I właśnie dlatego uchodzą za specjalistów od miłości.

 

Francuski szyk

Mieszkańcy Francji dobry gust mają w genach. Nie bez powodu przecież Paryż jest jedną z najważniejszych stolic mody. Prawdziwego Francuza poznamy oczywiście po koszulce w marynarskie pasy, czerwonej apaszce i berecie. Żartujemy! Francuzi cenią elegancję i szyk. A francuscy projektanci należą do najlepszych na świecie. Wystarczy wspomnieć Chanel,  Balmain, Diora, Lacroix, czy YSL. 

Arogancki jak Francuz

Prawdopodobnie kiepska opinia o Francuzach to sprawka Brytyjczyków.  Faktem jest jednak, że Francuzi są uprzejmi, ale nie służalczy. Najłatwiej się o tym przekonać odwiedzając restauracje. Nikt  tu nie będzie się szeroko uśmiechał na nasz widok. Nie będzie pytał kilka razy, czy smakuje nam posiłek i czy wszystko w porządku. To nie ta kultura.

Filozofia domowa

Francja to kraj, dla którego filozofia jest jak woda, powietrze i chleb powszedni. Rolnik czy rybak, kelner czy kierowca, gosposia czy sprzedawca – każdy jest małym Diderotem,  czy Sartre’a. Francuzi to intelektualiści, a wielki dorobek filozoficzny ich przodków od wieków napawa Francuzów dumą. I słusznie. Przecież największy procent światowej myśli filozoficznej pochodzi z kraju nad Sekwaną.

 

Chodź, postrajkujemy!

Francuzi uwielbiają strajkować. Szlaki do ekspresywnego wyrażania żądań i postulatów przetarła oczywiście Rewolucja Francuska. Strajkowanie może się przerodzić w prawdziwą pasję. Jak w Gazecie Wyborczej opowiadał niegdyś Stephen Clarke: (…) przed świętami robiłem materiał dla francuskiej telewizji i poszedłem na wielką demonstrację. Tam zaczepiłem jednego mężczyznę i skłamałem: „Raz strajkowałem, a pan?”. A on mi na to: „W tym roku?”. No to spytałem, który ze strajków był jego ulubionym. Zaczął się naradzać z kolegami i w końcu powiedział: „Najlepszy to był chyba ten, jak pojechaliśmy do Brukseli”. (GW, 22 kwietnia 2008). Pewnie się nie spodziewaliście, że strajkowanie może być życiową pasją? 

 

Jeżeli mieszkasz lub pracujesz we Francji- z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Polecamy nasz przelew EXPRESS– usługę, dzięki której pieniądze będą na koncie polskiego odbiorcy w 10 minut. A jeżeli lubisz oszczędzać- wykonuj przelewy w środy. To dzień, który tradycyjnie przeznaczamy na darmowe transfery do Polski. Zapraszamy!

 

 

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
INFOGRAFIKA: Mapa otyłości w Europie

Nie od dziś wiadomo, że otyłość jest chorobą. Prym w tym procederze wiodą mieszkańcy wyspiarskich państewek Pacyfiku – Nauru, Mikronezji, Tonga...

Zamknij