logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Naucz się mądrze gospodarować pieniędzmi

Przelewy bez granic > Akademia Ferpay  > Naucz się mądrze gospodarować pieniędzmi

Naucz się mądrze gospodarować pieniędzmi

Jak to tak naprawdę, jest z tymi pieniędzmi? Jedni uważają, że pieniądze są w życiu ważne, inni są zdania, że pieniądze szczęścia nie dają. I kto ma rację? Polemizować na ten temat, można by było godzinami, lecz przyjrzyj się uważnie naszej rzeczywistości. Czy nie uważasz, że wszystko kręci się wokół pieniądza? Czy nie spędzamy połowy swojego życia w pracy, właśnie po to, aby je zdobyć? Czy nie dążymy, do coraz wyższego stanu naszego konta? Bądźmy szczerzy – pieniądze są istotnym elementem naszej codzienności, a ten kto uważa, że nie są one w życiu ważne… prawdopodobnie, nigdy boleśnie nie odczuł ich braku.

 

Każdy z nas chciałby żyć na godnym poziomie i nie martwić się o finanse. Całe życie dążymy do osiągnięcia niezależności finansowej! I jednym idzie to lepiej, a innym trochę gorzej… ;) Czy wiesz od czego to zależy? W dużej mierze od tego, czy ktoś posiada umiejętność gospodarowania pieniędzmi, czy też nie. Osoby nie umiejące mądrze gospodarować swoimi finansami, nigdy nie osiągną pełnej stabilizacji, bo choćby zarabiały miliony, to i tak będą je trwonić na wszystkie strony i żyć ponad stan. Jeśli jednak nie jesteś osobą rozrzutną, a mimo to, ledwo wiążesz koniec z końcem, przyjrzyj się swoim wydatkom, a być może znajdziesz ten najważniejszy punkt, w którym popełniasz błąd. Gospodarności można się nauczyć!

 

1. Sprawdź, czy dostajesz wynagrodzenie adekwatne do umiejętności i stanowiska

Wydawać by się mogło, że ludzie zajmujący to samo stanowisko i posiadający podobne doświadczenie, powinni również otrzymywać podobną pensję, niezależnie od tego gdzie dokładnie pracują. Rzeczywistość może być jednak zupełnie inna! Jak się okazuje, często zdarza się, że dwóch pracowników na tym samym stanowisku, posiadających te same umiejętności, otrzymuje zupełnie różne wynagrodzenie! Zorientuj się więc, jak na rynku zawodowym wyceniana jest Twoja praca. W internecie znajdziesz serwisy, które przedstawiają listę płac w danej branży, a ponadto dokładnie wyliczą wartość poszczególnego stanowiska, biorąc pod uwagę doświadczenie, posiadane umiejętności i zakres obowiązków. Jeśli okaże się, że jesteś zbyt nisko opłacany, nie bój się poprosić szefa o podwyżkę. Upomnij się o swoje! Nie masz nic do stracenia.

 

2. Rozplanuj wydatki domowe

Od powinieneś czego zacząć? Na początek podsumuj cały swój dochód miesięczny, a następnie rozpisz i podlicz wszystkie wydatki stałe, takie jak: opłata za mieszkanie, rachunki za media, rachunek za telefon, koszt utrzymania samochodu, oraz kwota, którą musisz przeznaczyć na życie. Dopiero po odliczeniu podstawowych opłat, resztę pieniędzy możesz rozplanować na przyjemności, wizytę u fryzjera i zakup np. nowych ubrań. Weź również pod uwagę, możliwość pojawienia się wydarzeń losowych i staraj się zostawić jakąś kwotę na niespodziewane wydatki.

 

3. Opłacaj rachunki w terminie

Rozporządzając swoimi finansami, pamiętaj aby wszystkie rachunki, zawsze opłacać w wyznaczonym terminie. Jeśli masz z tym problem, skorzystaj z pomocy kalendarza lub organizera. Zapisuj sobie terminy, w których musisz dokonać wpłaty, pilnuj ich i się tego trzymaj. Dobra organizacja to podstawa. Jest to bardzo proste i może znaczenie ułatwić Ci rozporządzanie Twoim czasem i Twoimi pieniędzmi.
Dlaczego opłacanie rachunków w terminie jest takie ważne? Pierwszym powodem są narastające odsetki za każdy dzień zwłoki, które mogą być bardzo wysokie. Spłacanie odsetek, to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy w błoto! Po co przepłacać, skoro można zapłacić w terminie? Ponadto, jeśli zazwyczaj wydajesz pieniędze lekką ręką, może się później okazać, że sumę przeznaczoną na opłaty i rachunki, wydałeś na coś innego. To spowoduje zamęt w Twoim budżecie. Narosną zaległości, odsetki i pożyczki.

 

4. Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz!

Jeśli masz debet na którejś ze swoich kart, spłać go jak najszybciej i zapomnij, że taka opcja w ogóle istnieje. A najlepiej, całkowicie zablokuj możliwość zaciągnięcia debetu. Debet to złudne poczucie bezpieczeństwa finansowego, które tak naprawdę, z miesiąca na miesiąc, może prowadzić Cię do coraz większych długów. Zaległość i tak trzeba będzie spłacić! Z odsetkami. Co w praktyce oznacza, że oddasz więcej, niż pożyczyłeś. Zamiast ratować się z dołka finansowego, zaciągnięciem debetu, lepiej dokładnie przyjrzyj się swoim miesięcznym wydatkom i przeanalizuj, które z nich były zbędne i postaraj się ograniczyć je w kolejnym miesiącu.

 

5. Naucz się negocjować

Pozwól, że przytoczę tu przykład z mojego doświadczenia. Jeszcze jakiś czas temu, nie umiałam negocjować, a nawet nie próbowałam tego robić. Oglądając towar, akceptowałam od razu cenę jaka została mu nadana, a jeśli była zbyt wysoka, po prostu szłam do kolejnego sklepu. Oczywiście, nie raz okazywało się, że pokonałam przy tym, sporo kilometrów i jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie! Negocjacji nauczył mnie dopiero mój kilkuletni pobyt w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie jedna wyprawa na nowojorskie Chinatown. W jednym z butików oglądałam torebkę i z jednej strony, bardzo chciałam ją mieć, a z drugiej uważałam, że cena jest za wysoka. Kiedy ostatecznie rozsądek wygrał i grzecznie podziękowałam, sprzedawca sam zaproponował zniżkę! Niestety, torebka wciąż była dla mnie za droga, więc ponownie odmówiłam. W ten sposób, kupiłam tę torebkę… 50% taniej!!!

Jak się okazuje umiejętność negocjowania, może pomóc Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli dokonujesz zakupu mebli, samochodu, artykułów gospodarstwa domowego, a nawet odzieży i obuwia, pamiętaj że większość sklepów jest przygotowanych na opcję negocjacji! Oglądaj dokładnie wybrany towar i zwróć uwagę na każdy drobny defekt. Zaciągnięty materiał? Luźny szew? Rysa? Plamka? Jeśli mimo skazy, gotów jesteś dokonać zakupu, zwróć sprzedawcy uwagę i zaproponuj obniżkę ceny… A nuż się uda?

 

6. Kup świnkę skarbonkę!

Wydawało Ci się, że świnka skarbonka nadaje się tylko dla dzieci? Skąd ten pomysł? Spróbuj, a szybko się przekonasz, że nawet Ty mimo swojego wieku, możesz dzięki niej oszczędzać pieniądze! Za każdym razem, kiedy poczujesz chęć na kolejną paczkę chipsów, słodzony napój, tabliczkę czekolady, czy inną niezdrową przekąskę, wstrzymaj się z zakupem, a pieniądze, które byłeś gotów na nie wydać, wrzuć do świnki! Jestem pewna, że dasz radę przeżyć, bez tego jednego przysmaku ;) W efekcie zobaczysz, ile pieniędzy miesięcznie, wydałbyś na chwilowe zachcianki… Czy wiesz, że w ten sposób możesz zaoszczędzić pokaźną sumę w ciągu roku?

 

 

7. Oszczędzaj na określony cel!

Nie ma podobno większej motywacji w oszczędzaniu, niż wizja szybkiego zakupu swojej wymarzonej rzeczy. Jeżeli marzy ci się nowy samochód, nowy sprzęt domowy, czy wycieczka w miejsce, które cię fascynuje, zacznij oszczędzać specjalnie na ten cel. Możesz do tego wykorzystać, wcześniej wspomnianą świnkę skarbonkę, lub bardziej profesjonalne metody, takie jak lokata w banku.

 

8. Noś przy sobie banknoty

Wiesz, że łatwiej nam przychodzi wydawanie pieniędzy, których nie mamy fizycznie w ręce? Do takiego wniosku doszli Amerykanie, podczas przeprowadzania swoich badań. Ochotników podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa, przez określony czas, miała do dyspozycji tylko gotówkę, a druga tylko kartę. Wyniki okazały się zaskakujące, bowiem grupa, która dokonywała płatności tylko gotówką, rozważniej podchodziła do zakupu każdej kolejnej rzeczy, w efekcie czego, wydała o wiele mniej pieniędzy, niż grupa która dysponowała kartą bankową! Dlaczego? Podobno trzymając w ręce fizyczny banknot, inaczej ocenimy jego wartość i bardziej odczuwamy jego utratę podczas płacenia. Prościej mówiąc, po prostu niechętnie się z nim rozstajemy! Kiedy płacimy kartą i nie widzimy przed sobą pieniędzy, nie trzymamy ich w ręce, o wiele łatwiej przychodzi nam ich utrata.

 

9. Oszczędzaj na codziennym życiu

Okazuje się, że największym polem do oszczędzania pieniędzy, zaraz po kontrolowaniu chwilowych zachcianek spożywczych, jest woda i prąd! Pierwszym krokiem w stronę oszczędności, może być wymiana zwykłych żarówek na żarówki energooszczędne, które zużywają o wiele mniej energii. Postaraj się również gasić światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, oraz wybierz szybki prysznic, zamiast długiej kąpieli w wannie. Pierwsze efekty zobaczysz, już podczas regulowania kolejnych rachunków za media.

 

10. Nie chodź na zakupy z bogatą lub rozrzutną koleżanką

Jeśli idziesz na zakupy ze znajomą, która może sobie pozwolić na kupno każdej rzeczy, lub koleżanką, która ma wyjątkowo lekką rękę do pieniędzy, Ty również pod jej wpływem, schowasz rozsądek do kieszeni i wydasz więcej pieniędzy, niż zamierzałaś. Słysząc namowy typu: „Zaszalej! Raz się żyje!” lub „Świetnie w tym wyglądasz!” jest bardziej, niż pewne, że ulegniesz namowom koleżanki i wyjdziesz ze sklepu z nową rzeczą, której tak naprawdę wcale nie potrzebujesz. Efektem tego jednorazowego szaleństwa, może być debet na Twoim koncie, którego mogłaś uniknąć. Koleżanka nie miała nic złego na myśli, ale to Ty, a nie ona, będziesz się później martwić, czy wystarczy Ci pieniędzy do kolejnej wypłaty. Zdecydowanie lepiej będzie wybrać się na zakupy samej, lub z koleżanką, która również oszczędza i ma podobny stosunek do pieniędzy jak Ty.

 

11. Nie daj się nabrać na wyprzedaże i wielkie okazje.

Na pewno wiesz, że większość plakietek z napisem „wyprzedaż” i „promocja”, jest zwykłym zabiegiem marketingowym, który z realną obniżką cen, ma niewiele wspólnego. To tylko psychologia sprzedaży i trik, który ma zachęcić Cię do kupna produktu, dając Ci złudne poczucie oszczędności. Może Cię zaskoczę, ale zaoszczędzisz dużo pieniędzy, idąc pod prąd. Zimą kupuj ubrania na lato, latem na zimę! Produkty sezonowe znacznie drożeją w okresie, kiedy jest na nie zapotrzebowanie. Kiedy senon mija, wracają do swojej rzeczywistej wartości, pod przykrywką „wyprzedaży”. Jeśli natomiast usłyszysz o wielkiej okazji na giełdzie i nadchodzącym wzroście wartości złota, to zanim zainwestujesz… jeszcze raz to przemyśl. Ilu rekinów biznesu zajmuje się tym na co dzień? Ilu potrafi wyliczyć, a nawet przewidzieć kolejne notowania? To są profesjonalni gracze, którzy na pewno zainteresowali się tym długo przed Tobą i dawno wycisnęli z tego wszystko co najlepsze…

 

12. Nie porównuj się do nikogo!

Z każdej strony dochodzą cię słuchy, że ktoś kupił mieszkanie, ktoś ma nowy samochód, a jeszcze ktoś wrócił z egzotycznej wycieczki? Czujesz ukłucie zazdrości? Niepotrzebnie. Jest jedno słowo, które sprawi, że pozbędziesz się uczucia zazdrości w minutę – Kredyt! Niewiele osób może pozwolić sobie na kupno domu lub mieszkania, bez konieczności zaciągnięcia kredytu. Czy naprawdę uważasz, że długoletni obowiązek regularnej spłaty takiego zobowiązania jest powodem do zazdrości?

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dziecko na emigracji – cenne rady i wskazówki

Przeprowadzając się do innego kraju, zawsze mamy mnóstwo pytań, obaw i wątpliwości. Przeprowadzając się do innego kraju, z dzieckiem, tych...

Zamknij