logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Najpiękniejsze, najmniejsze, po prostu naj! Poznaj ciekawostki ze świata walut

Przelewy bez granic > Akademia Ferpay  > Najpiękniejsze, najmniejsze, po prostu naj! Poznaj ciekawostki ze świata walut

Najpiękniejsze, najmniejsze, po prostu naj! Poznaj ciekawostki ze świata walut

Płacimy nimi codziennie za różne produkty i usługi. Wymieniamy, kupujemy, sprzedajemy. Pieniądze i ich wcielenia będą bohaterem dzisiejszego wpisu. A dokładniej – zobaczymy, które banknoty biją rekord Guinnessa i dlaczego!
Najmniejszy banknot świata

Wyobraźcie sobie prostokątny papierek mierzący 3 x 4 centymetry, który funkcjonuje jako…banknot! Wydany w 1917 roku przez Ministerstwo Finansów w Rumunii banknot o nominale 10 bani ustanowił rekord świata jako najmniejszy papierowy pieniądz. Jego rozmiary to 2,75 cm długości na 3,8 cm wysokości, a jego wartość odpowiada 10 groszom polskich złotych.

Przez wielu ekspertów ten banknot uważany jest bardziej jako papierowa moneta – nie tylko ze względu na jego rozmiar, ale także na najniższy nominał w historii spośród wszystkich banknotów kiedykolwiek wdrukowanych w Rumunii.

najmniejszy-banknot-swiata

Plastikowe pieniądze – hit czy kit?

Z czego są wykonane pieniądze? Na to pytanie większość z nas odpowie, że z papieru. Nic bardziej mylnego bo przykładowo dolar jest zrobiony 75% z bawełny, a prawdziwą rewolucją stają się banknoty wykonane z polimerów czyli z plastiku. Już teraz w Australii i Rumunii produkuje się takie pieniądze i są one uznawane za walutę przyszłości ze względu na fakt, że są cztery razy bardziej trwalsze niż papierowe odpowiedniki.

Plastikowy banknot trafił nawet do księgi rekordów Guinessa, który Narodowy Bank Rumunii ustanowił drukując plastikowy banknot o najwyższym nominale – 1 milion lei.

milion-lei

Która najpiękniejsza?

Pieniądze mogą tracić na wartości, ale jak się okazuje mają dodatkowy atut według których są oceniane – uroda. I jak uznali eksperci na dorocznym posiedzeniu komisji Międzynarodowego Funduszu Walutowego tytuł najpiękniejszej waluty świata przypadł ukraińskiej hrywnie.

Tytuł najpiękniejszej przypadł hrywnie już po raz drugi. Uznano też, że ukraińska waluta jest najbardziej odporna na zużycie. Do piątki najładniejszych walut trafiły: dolar australijski, euro, lewa bułgarska i dolar amerykański.

INFO: Hrywna jest oficjalną walutą Ukrainy od 1996 r. Nazwa pochodzi od średniowiecznej miary srebra – grzywny. Na jaskrawych ukraińskich banknotach widnieją m.in.: Bohdan Chmielnicki (5 hrywien), Iwan Mazepa (10 hrywien), Taras Szewczenko (100 hrywien).

hrywna_ukraina_banknoty_


Co jeszcze liczy się w walutach?

Oczywiście ich wartość! Każdy kto często wymienia waluty wie także jak istotne są przeliczniki walut dzięki którym możemy sporo stracić lub zyskać na konkretnej parze walutowej. W Ferpay macie tych par całkiem sporo do wyboru – jakie są Twoje ulubione? Zapraszamy na www.ferpay.com

Zrzut ekranu 2015-10-06 o 13.53.53

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapraszamy na Rodzinną Strefę Kibica w Klubie Caliente w Peterborough!

Nieważne w jakim kraju mieszkasz i co lubisz na co dzień. Nie liczy się też czy znasz się na piłce...

Zamknij