logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Przelewy bez granic > Wszystkie  > Międzynarodowy Dzień Pizzy

Międzynarodowy Dzień Pizzy

Siedząc wspólnie w biurze ociężali po wczorajszym “Tłustym obżarstwie” właśnie zdaliśmy sobie sprawę, że dziś jest kolejne święto. A jakie? Międzynarodowy Dzień Pizzy! No powiedzcie sami, kto z was- ale tak z ręką na sercu, nie lubi pizzy? Nie widzimy rąk, więc śmiemy twierdzić, że nie ma takiej osoby. A jeśli już jest, to z pewnością znajduję się w tej nielicznej grupie.

 

Już na samą myśl ślinka leci. Od razu w głowie pojawiają się obrazy smakowicie wyglądających drożdżowych placków z sosem pomidorowym i ciągnącym się serem, na którym spoczywa soczyście zielona i aromatyczna bazylia. Dzięki komu mamy przyjemność kosztować tego popularnego fast food’u? Od kiedy gości na salonach i czy słusznie przypisuje się ją Włochom?

 

Pomysł na samą formę tego dania pojawił się już w starożytności. Grecy jedli cienkie ciasto zwane plankuntos, polane oliwą i zapiekane z oliwkami, czosnkiem oraz ziołami- aż człowiek robi się głodny na samą myśl. Jednak sam zapiekany chlebek jest ponoć jeszcze starszy i prawdopodobnie był używany już w Babilonii. Takie ziołowe placki jedli również starożytni Egipcjanie- wypiekali je by uczcić urodziny Faraona. W roku pięćsetnym natomiast placki dotarły do Rzymu i skradły serca chłopom.

 

 

Dyskusji w stylu “co było pierwsze- jajko czy kura” jest w dalszym ciągu wiele, dlatego warto się w nie nie wdawać nie robiąc sobie przy tym wrogów i przejść dalej. Otóż wersja podstawowa pizzy, która przywędrowała do Rzymu nie zawierała drożdży ani żadnych dodatków. Takim plackiem karmiono biedaków, żeby nie przymierali głodem.

 

Dopiero w XVII wieku- kiedy zaczęto dodawać nieodłączny w dzisiejszych czasach składnik,  pizza została doceniona przez zamożniejszą społeczność. Pierwsze neapolitańskie pizzy były pozbawione sosu pomidorowego, ze względu na brak znajomości tego produktu na tym kontynencie. Kiedy pomidory dotarły do Europy zaczęto serwować pizzę z sosem pomidorowym- o dzięki Ci Kolumbie!

 

Dziś pizze traktujemy jak fast food- szybkie, tanie i wysokokaloryczne jedzenie, które zdecydowanie nie jest ani fit ani trendy. Wyobraźcie sobie jednak, że kiedyś traktowano ją dość ekskluzywnie, sam król Zygmunt Stary miał ją zaserwowaną na swoim weselu.

 

Inna wersja mówi o tym, że to królowa Bona zafascynowana włoską kuchnią wprowadzała ją do menu polskiego dworu. Podczas jednego z przyjęć podano do stołu placki z serem, mięsem i ziołami- skradło to serce króla Zygmunta Starego i rozkazał już na stałe włączyć je do codziennego menu.

 

W 1889 roku w Neapolu, Raffaele Esposito przyrządził dla królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej danie, które miało charakter patriotyczny. Zrobił pizzę trzyskładnikową : pomidor, ser mozarella i bazylia – symbolizujące barwy narodowe Włoch. Pizza Esposito zrobiła furorę i jest znana po dziś dzień. Figuruje w pizzeriach pod nazwą Margherita- na cześć królowej Włoch.

 

Prawdziwa włoska pizza jest cienka o nieregularnym kształcie z małą ilością składników. Piecze się ją koniecznie w piecu opalanym drewnem i to zaledwie przez półtorej minuty. Na końcu polewana prawdziwą oliwą czyli totalne przeciwieństwo pizzy serwowanej w Polsce, gdzie przeładowana nadmiarem składników opada prawie po pięty. Oblewana ukochanym sosem czosnkowym i ketchupem.

 

Tak więc kochani Ferpay’owicze co kto woli, ale jak mówi jedno z przykazań, należy “dzień święty święcić”. Zakasajcie rękawy i czym prędzej do kuchni!

Pamiętajcie, że posiłek najlepiej smakuje  z bliskimi, jeśli nie możesz dla nich upiec pizzy, to chociaż zrób przelew w Ferpay, niech w piątkowy wieczór poszaleją w pobliskiej pizzerii.

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Tłusty Czwartek. Najsłodsze święto świata

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. To jedno z niewielu staropolskich przysłów, które nie...

Zamknij