logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Matury w różnych krajach Europy

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Matury w różnych krajach Europy

Matury w różnych krajach Europy

Dziś rozpoczęły się w Polsce matury. Pamiętacie ten stres? Nerwowe powtórki a może nawet małe “pomoce” poupychane w kieszeniach? Dziś przyjrzeliśmy się jak to wygląda w innych krajach Europy. W niektórych koniec szkoły średniej przebiega zaskakująco spokojnie.

Niemiecki Abitur na punkty

Matura wcale nie musi być stresująca. W najbardziej pragmatycznym kraju w Europie, już na dwa lata przed nią, zamiast ocen nauczyciele wystawiają uczniom punkty. Przy większych staraniach może się okazać, że uzbierana ilość punktów spowoduje, że matura stanie się jedynie formalnością. Egzaminy z przedmiotów zaś odbywają się z trzech do pięciu tematów, które w całości przerabia się w przeciągu owych dwóch lat przygotowań. W sądny dzień otrzymuje się trzy tematy, z czego należy wybrać jeden. Wielu twierdzi, że absolutnie trzeba się postarać, aby nie zdać niemieckiego Abitur.

Brytyjskie GCE A-level

Brytyjscy uczniowie są wprawieni w zdawaniu egzaminów. Ich system edukacyjny obejmuje cztery etapy, z czego każdy kończy się tzw. SATs. Ostatni, czwarty, to General Certificate of Secondary Education, czyli w skrócie GCSE. Daje on możliwość zakończenia nauki, a co za tym idzie, podjęcia pracy już w wieku 15-16 lat! Jest to dość kusząca perspektywa dla wielu nastolatków, których wizja własnych pieniędzy zachęca do wybrania właśnie tej możliwości. Jeśli jednak mają ambitniejsze plany, co do swojej przyszłości, to pozostanie w szkole na kolejne dwa lata pozwoli im przystąpić do General Certificate of Education Advanced Level (GCE A-level), czyli odpowiednika polskiej matury. Zasadnicza różnica jednak polega na tym, że Brytyjczycy do A-level przygotowują się przez dwa lata, zgłębiając wiedzę z wybranych czterech, a w drugim roku, trzech przedmiotów, z których potem zdają egzaminy. Prawda, że milej?

Indywidualne podejście w Norwegii

W tym kraju nie ma obowiązku szkolnego, jest obowiązek nauki, której forma jest bardzo elastyczna. W związku z tym w szkole średniej uczniowie mogą wybrać dziewięć ścieżek nauczania zawodowego, tzw. yrkesfaglige utdanningsprogrammer i wówczas dwa lata się uczą zawodu a kolejne dwa zdobywają praktyki w przedsiębiorstwach. Jednak ostatnie można też zamienić na kolejne lata nauki przygotowujące do norweskiej matury. Prócz owych dziewięciu ścieżek zawodowych istnieją również trzy programy nauczania teoretycznego, które kończą się tzw. studiekompetanse uprawniającego do studiów wyższych. Ścieżki praktyczne kończy zdobycie doświadczenia realcompetanse, które może okazać się również wystarczające do przepustki na studia jeśli mają te mają być w kierunku wykonywanych wcześniej praktyk. Tutaj akurat do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie. Prawdziwa gratka dla młodych!

Macie w którymś z tych krajów tegorocznych maturzystów? A może w Polsce właśnie otwierają swoje okna na przyszłość? Możecie ich wspomóc, Ferpay się poleca >>>

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Majówka w tle świąt narodowych

Przed nami długi weekend. Tym razem popularna majówka przy wybraniu jednego dnia urlopu potrwa pięć dni! Prócz wolnego czasu, który...

Zamknij