logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Majówka w tle świąt narodowych

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Majówka w tle świąt narodowych

Majówka w tle świąt narodowych

Przed nami długi weekend. Tym razem popularna majówka przy wybraniu jednego dnia urlopu potrwa pięć dni! Prócz wolnego czasu, który Polacy najczęściej spędzają w gronie Najbliższych, będzie to celebracja świąt narodowych. Jaka jest ich geneza? Przyjrzyjmy się im bliżej.

 

 

Majówkę rozpoczynają obchody 1 maja czyli Święta Pracy. Większości z nas kojarzą się one z okresem PRLu. Jednak jego historia jest znacznie bogatsza i sięga czasów końca XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. To tam miały miejsce kilkudniowe krwawe manifestacje, w efekcie których oczy całego świata zwróciły się w stronę ciężkiej, dwunastogodzinnej pracy robotniczej. W 1886 roku 1 maja na ulice Chicago wyszło 80 tysięcy osób, mając na ustach hasła związane z wprowadzeniem 8 godzin pracy. Kolejne dni jednak pokazały, że pokojowa manifestacja może przerodzić się w starcia z policją i ochroną, w wyniku których zginęło sześciu robotników. 4 maja, gdy na placu Haymarket po 22:30 w Chicago zostało raptem kilkaset osób, policja zaatakowała manifestujących a chwilę później wybuchła bomba. Zginęło wówczas kilkanaście osób, w tym jeden policjant, za śmierć którego później obarczono czołowych organizatorów protestów majowych i wyrokiem sądu skazano ich na śmierć przez powieszenie. Trzy lata później zrzeszenie partii socjalistycznych upamiętniło te wydarzenia ustanawiając Święto Pracy 1 maja. Pierwsze obchody odbyły się rok później, w 1880 roku jednocześnie w wielu krajach Europy. Były one pokojowe i zwracały uwagę na zbyt długi dzień pracy. W niektórych państwach, właśnie dzięki nim, czas pracy w fabrykach został skrócony do 8 godzin!

 

Drugim dniem, który ustawowo jest wolny od pracy podczas polskiej majówki to Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W pewnej mierze jedno z drugim ma coś wspólnego. A przynajmniej tak ustalili polscy biskupi, którzy od 1925 roku wprowadzili celebrację NMP właśnie trzeciego maja. Samo święto kościelne jest związane z upamiętnieniem ślubów lwowskich złożonych przez polskiego króla Jana Kazimierza, kiedy to, podczas szwedzkiego potopu, powierzył Polskę Matce Bożej. Według patriarchów kościelnych jest to związane z niepodległością Polski, jaką przede wszystkim zapewnia Konstytucja! A ona obchodzi swoje święto właśnie 3 maja. Ustanowiona w 1791 roku była drugą w Europie a trzecią na świecie. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym już dwa dni później! Obchody 3 maja odbywają się w Polsce od ponad 200 lat. Chociaż historia odnotowuje okres, kiedy świętować Polakom nie było można. Był to trudny czas w naszej historii, który pamiętają jeszcze nasi dziadkowie, rodzice a niekiedy nawet my sami. Radziecka Rosja miała wówczas duży wpływ na to działania w Polsce, dlatego zabroniono obchodów trzeciomajowych. Ba! Nawet zostało zniesione w 1951 roku na, niemal, 50 lat! Święto Narodowego Trzeciego Maja zostało przywrócone dopiero w zupełnie wolnej Polsce, w 1990 roku.

 

A Wy jak celebrujecie polskie święta narodowe? Gdziekolwiek mieszkamy, takie święta piszą naszą polską tożsamość. Jeśli w tym czasie planujecie wykonywać przelewy do Polski, pamiętajcie o wydłużonym czasie transakcji ze względu na ustawowe dni wolne od pracy, nie tylko w Polsce >>>

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
W jakiej walucie oszczędzać?

Zagranicą wielu z nas stara się jak najwięcej zaoszczędzić. Pracujemy w różnych krajach, wynagrodzenia dostajemy we właściwych im walutach. W...

Zamknij