logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Łap gołębia

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Łap gołębia

Łap gołębia

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gołębia. W związku z tym, że obecnie tych szlachetnych ptaków nie ceni się jak przed laty- postanowiliśmy zwrócić im szacunek przypominając, jak ważna była ich praca dla historii, a tym samym dla nas wszystkich.

Gołębie pocztowe zwane inaczej kurierami, gołębiami wędrownymi, pocztylionami lub listonoszami cechują wspólne znamiona natury fizjologicznej: prędki lot, świetnie rozwinięty zmysł orientacji i dobrze utrwalona powrotnolotność, czyli zdolność powracania z nieznanego miejsca do gołębnika. Ostatnia cecha pocztylionów wiąże się z występującą u tych ptaków naturalną tęsknotą za domem. Mówi się, że stary gołąb nigdy nie przywyknie do obcego gołębnika, zawsze będzie chciał wrócić do tego, w którym wyrósł i się wychował.

 

Już w starożytności używano gołębi do przekazywania informacji. Wygrywały z piechurami, czy jeźdźcami prędkością, z jaką były w stanie pokonać setki kilometrów. Wypływały nawet z wojakami w morze, a wykorzystywano je do informowania domowników o powrocie, czy wyniku morskiej batalii. Służyły także starożytnym Grekom do powiadamiania innych polis o wynikach igrzysk, o sukcesach lub porażkach w boju.

 

Gołębi kurierzy trafili do Europy dzięki holenderskim marynarzom. Istnieją dokumenty historyczne potwierdzające, że gdy  w 1249 roku Ludwik IX – król Francji zdobył Damiettę, sułtan został dowiedział się o tym fakcie dzięki gołębiom pocztowym. To one dostarczyły mu informacji o ruchach wojsk zdobywcy.

 

Podczas I Wojny Światowej, zanim utworzono stacje radionadawcze i telegraficzne- gołębie wypuszczane przez korespondentów wojennych i reporterów przekazywały redakcjom wiadomości dotyczące wydarzeń społecznych i politycznych oraz notatki z przebiegu działań wojennych,  posiedzeń lub uroczystości.

W II Wojnie Światowej listonosze również miały swój udział. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom nieraz ratowały życie żołnierzy walczących na frontach. Wojska wroga, by uniemożliwić ich pracę- rozmieszczały więc wzdłuż  granic sokolników, którzy mieli wyłapywać gołębie. 32 pocztyliony otrzymały za swoje zasługi medale Dickin – odpowiedniki  amerykańskiego Medalu Honoru i angielskiego Krzyża Wiktorii dla zwierząt.

 

Polska populacja gołębi pocztowych odbudowuje się do tej pory od 1940 roku, kiedy na terenie Kraju Warty Niemcy zarekwirowali wszystkie ptaki. Zacznijmy więc traktować je na powrót jako zwierzęta obdarzone siłą i inteligencją, nie tylko jako roznosicieli chorób, zjadaczy resztek, czy śmietnikowych rezydentów. Gołębie zasługują na więcej, bo okazuje się, że wiele im zawdzięczamy.

Z okazji Dnia Gołębia mamy dla Was niespodziankę. Pod linkiem Twój darmowy przelew EXPRESS wykonacie przelew EXPRESS za darmo ( od 14:00 do 16:00 czasu brytyjskiego )

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nakarm naszego ludzika, czyli jak zasilić kartę VISA Ferpay?

Po co komu karta jak nie można nią płacić?! Kawałek plastiku, który niepotrzebnie wypełnia kieszeń portfela. Nie chcemy, by taki...

Zamknij