logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Kalendarz dni wolnych od nauki – rok szkolny 2019/2020 w Norwegii

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Kalendarz dni wolnych od nauki – rok szkolny 2019/2020 w Norwegii

Kalendarz dni wolnych od nauki – rok szkolny 2019/2020 w Norwegii

W poniedziałek, 19 sierpnia, w większości norweskich szkół, rozległ się pierwszy dzwonek. W różnych rejonach kraju, data rozpoczęcia roku szkolnego, może nieznacznie się różnić, lecz jedno jest pewne – czas beztroskich wakacji, dla dzieci mieszkających w Norwegii, właśnie dobiegł końca. Nie jest to zbyt przyjemny okres, ani dla najmłodszych, ani dla rodziców.

 

Rodzice najbardziej odczuwają rozpoczęcie zajęć szkolnych, finansowo. Dzieci, z roku na rok, stają się coraz bardziej wymagające i mają coraz większe potrzeby. Na szczęście, podręczniki i zeszyty, czyli to, co jest największą zmorą rodziców w Polsce, w Norwegii dzieci otrzymują za darmo. Jest to duża pomoc, lecz mimo to lista zakupów i tak pozostaje długa. Na pewno potrzebny będzie wygodny plecak, piórnik, pojemnik na kanapki, obuwie sportowe, obuwie na zmianę, strój sportowy, strój kąpielowy… a dokładny spis, wszystkich niezbędnych przyborów, dostarczy szkoła.

 

Dzieci, finansami nie muszą się jeszcze martwić, lecz każdy wiek ma swoje zmartwienia. Dzieciom zależy na tym, by były lubiane i akceptowane przez rówieśników. Chciałyby mieć jak najlepsze wyniki w szkole, ale najbardziej chciałyby pewnie cieszyć się jeszcze błogim lenistwem. Mam więc świetną wiadomość! Na odpoczynek nie będzie trzeba długo czekać…

 

HØSTFERIE – FERIE JESIENNE
Już na początku października, przewidziana jest pierwsza przerwa w nauce! I tego, uczniowie polskich szkół mogą pozazdrościć norweskim dzieciom. Høstferie, czyli przerwa jesienna, oznacza, aż tydzień leniuchowania! Jedynie na dalekiej północy, do której należą Finnmark, Nordland oraz Troms, ferie są krótsze i trwają od dwóch do czterech dni. Ferie jesienne przypadają w 40 i 41 tygodniu bieżącego roku. Kiedy dokładnie? To zależy od rejonu. Znamy już terminy ferii w wielu okręgach, lecz na informacje reszty gmin, musimy jeszcze poczekać.

 

30 września 2019 – 05 października 2019
– Akershus,
– Aust-Agder,
– Buskerud,
– Oppland,
– Oslo,
– Vest-Agder,
– Vestfold,
– Østfold

07 – 11 października 2019
– Hedmark,
– Hordaland (z wyjątkiem Voss i Odda),
– Møre og Romsdal,
– Rogaland,
– Sogn og Fjordane,
– Telemark,
– Trøndelag.

 

JULEFERIE – BOŻE NARODZENIE
W listopadzie, nie są przewidziane żadne dni wolne od nauki szkolnej, lecz mimo to, warto regularnie śledzić strony internetowe szkół, do których uczęszczają nasze pociechy. Z reguły listopad jest w Norwegii miesiącem, w którym nie występują przerwy, lecz niektóre szkoły mogą ogłosić, dodatkowe organizacyjne dni wolne. Jest to kwestia indywidualna, tak samo jak grudniowa przerwa z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zakładamy jednak, że prawdopodobnie w większości szkół, ostatnim dniem nauki, przed Bożym Narodzeniem będzie piątek, 20 grudnia 2019, a powrót do szkoły nastąpi w czwartek, 2 stycznia 2020. Czy dzieciaki załapią się na dodatkowe 2 dni wolne? Na pewno bardzo by chciały, lecz na ten temat nic nie wiadomo.

 

VINTERFERIE – FERIE ZIMOWE
Następnie będą ferie zimowe, które w 2020 roku, uczniowie norweskich szkół, zaczną już pod koniec lutego! Ewentualnie na początku marca. To zależy od miejsca zamieszkania. Vinterferie trwają tydzień. Jedynie dzieci mieszkające w Finnmark, będą cieszyły się odpoczynkiem nieco krócej, gdyż w tym rejonie, ferie potrwają dwa lub trzy dni.

 

17 – 21 lutego 2020
– Oslo,
– Akershus,
– Aust-Agder

 

20 – 22 lutego 2020
– Hedmark,
– Sogn og Fjordane,
– Trøndelag,
– Telemark,
– Vest-Agder,
– Vestfold,
– Østfold.

 

24 – 28 lutego 2020
– Buskerud,
– Hordaland (oprócz Voss i Oddy),
– Møre og Romsdal,
– Oppland,
– Rogaland

 

2 – 6 marca 2020
– Odda i Voss w Hordaland,
– Nordland,
– Troms

 

PÅSKEFERIE -WIELKANOC
Święta Wielkanocne, które w 2020 wypadają w połowie kwietnia, będą kolejną okazją do odpoczynku. Tę przerwę świąteczną, wszystkie szkoły w Norwegii, będą miały w tym samym terminie. Ostatnie zajęcia odbędą się w piątek 3 kwietnia 2020, natomiast we wtorek 14 kwietnia 2020, dzieci znów zasiądą w szkolnych ławkach. W tym samym okresie, również większość pracowników, może liczyć na dni wolne od pracy, więc warto dobrze zaplanować ten czas. Może uda się odwiedzić rodzinę w Polsce? Albo spędzić czas bardziej aktywnie i wybrać się na narty lub inną ciekawą wycieczkę?

 

DODATKOWE DNI WOLNE
Oprócz ferii i przerw świątecznych, można liczyć na kilka innych dni, wolnych od zajęć. Już niedługo po przerwie Wielkanocnej, znów nadejdzie długi weekend. Zajęcia odbędą się wtedy od poniedziałku do czwartku, gdyż w piątek 1 maja, obchodzone jest Święto Pracy, więc zarówno dzieci, jak i ich rodzice, będą cieszyć się majową przerwą.

 

Niestety, Dzień Niepodległości, który w Norwegii obchodzony jest 17 maja i również jest ustawowo dniem wolnym od pracy, w 2020 roku wypada w niedzielę. Trochę szkoda, lecz nie ma co zbytnio ubolewać…

 

Już tydzień później, w czwartek 21 maja, wypada kolejne święto, lecz tym razem kościelne, Wniebowstąpienie Pańskie. Jest tu szansa na kolejny długi weekend, przynajmniej dla rodziców. Jak zadecydują szkoły? Tego jeszcze nie wiemy, ale pracujący rodzice, biorąc 1 dzień urlopu, na piątek 22 maja, odpocząć mogą aż 4 dni.

 

Ostatnim, przed wakacjami, dniem wolnym w nadchodzącym roku szkolnym, będzie 1 czerwca. Zielone Świątki, są obchodzone w Norwegii inaczej, niż w Polsce i wypadają zawsze w niedzielę. Ale za to, święto obchodzi się tu przez dwa dni, więc poniedziałek też jest dniem wolnym. Po Zielonych Świątkach nie pozostaje już nic innego, jak z niecierpliwością wyczekiwać dnia 19 czerwca, kiedy to w większości szkół nadejdzie zakończenie roku szkolnego.

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć finansowo dziecko podczas wyjazdu?

Sezon letni w pełni. Wszystkim rodzicom zależy przede wszystkim na tym, by ich pociechy miały udane wakacje. Coraz częściej wysyłamy...

Zamknij