logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Jak łatwo i szybko wysłać pieniądze z Norwegii do Polski?

Przelewy bez granic > Wszystkie  > Jak łatwo i szybko wysłać pieniądze z Norwegii do Polski?

Jak łatwo i szybko wysłać pieniądze z Norwegii do Polski?

Otworzenie norweskiego rynku pracy dla Polaków dało obu narodom wymierne korzyści. Dzięki możliwości pracy w tym północnym kraju, wielu naszych rodaków znalazło wreszcie zatrudnienie i godziwe zarobki, na które nie mogli niestety liczyć w kraju. Norwegowie zyskali rzeszę uczciwych i pracowitych fachowców, którzy wypełnili ogromną lukę w zatrudnieniu ­ szczególnie w budownictwie.

Liczba Polaków mieszkających i pracujących w Norwegii może nie jest tak ogromna jak na Wyspach Brytyjskich, ale potrzeby naszych emigrantów są podobne. Polskie sklepy, restauracje i usługi w Wielkiej Brytanii to norma. Również przelewy do Polski z dobrym kursem i niskimi opłatami, będące alternatywę do przelewów bankowych.

Trudno bowiem sobie wyobrazić by większe sumy były przewożone w tak zwanej “skarpecie”. Fizyczne przenoszenie większej ilości gotówki nigdy nie było ani wygodne ani tym bardziej bezpieczne. Tak więc przelewy do Polski to jedna z podstawowych usług oferowanych naszym rodakom w UK.

Polacy mieszkający w Norwegii, pomimo tego że zdecydowanie mniej liczni niż ich rodacy na Wyspach mają podobne potrzeby, ale czy te same możliwości? Jak wysłać przelew z Norwegii do Polski bez problemu, szybko i tanio? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w tym artykule.

Pomimo tego, że Norwegia jest bogatym i atrakcyjnym krajem, to korona norweska jest raczej niszową walutą na rynku wymiany i to sprawia, że nie ma tak bogatej oferty internetowych przelewów do Polski jak jest to w przypadku Wielkiej Brytanii i funta.

Nie oznacza to jednak, że Polacy w Norwegii nie mają żadnej alternatywy dla przelewów międzynarodowych. Oto te najpopularniejsze i najciekawsze.

Przelew bankowy

Niezależnie od tego w którym z norweskich banków posiadacie konto zasady przekazu pieniędzy są podobne. Musimy wybrać kwotę jaką chcemy przelać, ustawić zlecenie na przelew międzynarodowy i wybrać kraj odbiorcy oraz walutę wypłaty. Nie zapomnijmy też o danych odbiorcy i numerze rachunku bankowego;) Następnie uzbrójmy się w cierpliwość, bo elektroniczny (sic!) przelew idzie nawet 4­5 dni!

Jest to oczywiście standardowa procedura i nie należy się temu specjalnie dziwić. Nasz przelew z Norwegii do Polski z całą pewnością w końcu dotrze na wskazany rachunek. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę? Po pierwsze opłaty. Niezależnie od kwoty przelewu będą najprawdopodbniej takie same. Stosunek korony do złotówki też jest bardzo ważny. W wielu bankach jest skrajnie niekorzystny dla klientów i stanowi ­ krótko mówiąc ­ niebagatelne źródło dodatkowego dochodu dla banku. Jeśli szukasz alternatywy wymiany naszych koron na złotówki, to możesz spróbować w kantorach internetowych. Trzeba też pamiętać, że banki w Polsce często pobierają dodatkową opłatę za przyjęcie przelewu zza granicy i oczywiście przeliczają korony na złotówki raz jeszcze według swojego przelicznika walut, który niewiele ma wspólnego z kursem jaki mieliśmy wyznaczony w norweskim banku. Przy niewielkich kwotach mogą zaboleć nas opłaty za transakcje. Przy większych niekorzystny kurs.

Jeśli jednak nie zależy nam na czasie i jesteśmy tradycjonalistami, to korzystanie z usług banku zawsze wyda nam się lepszym wyjściem niezależnie od czasu i poniesionych kosztów.

Western Union

Western Union to już firma instytucja kojarzona z międzynarodowymi przelewami gotówkowymi. Na czym polegają przelewy Western Union i czy warto z nich korzystać? Wszystko oczywiście zależy od potrzeb. Chcąc wysłać pieniądze z Norwegii do Polski w postaci gotówki lub przelewem to usługi WU należy brać pod uwagę.

Western Union oferuje dwa rodzaje usług dla klientów w Norwegii. Przekaz gotówkowy w oddziałach WU oraz przelew online na wskazany rachunek bankowy na stronie serwisu.
Z czym jednak wiąże się usługa WU przekazu gotówkowego? Jeśli mieszkasz i pracujesz w Norwegii, ale niestety jeszcze nie opanowałeś języka norweskiego w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację to wizyta w placówce WU może być dość kłopotliwa, podobnie jak wypełnienie druku do przelewu, który jest po norwesku. Na Ciebie spada również obowiązek poinformowania odbiorcy o szczegółach przelewu, które pozwolą mu odebrać pieniądze w placówce obsługującej przelewy WU w Polsce. Łatwo tutaj o pomyłkę zarówno ze strony wysyłającego jak i odbierającego przekaz pieniężny. Oczywiście odbiorca musi również sam pofatygować się po odbiór gotówki do oddziału WU i przedstawić niezbędne informacje do odbioru przelewu. Nie jest to również najlepszy pomysł na wysyłanie większych kwot ­ to zawsze stwarza ryzyko zgubienia lub kradzieży. Pieniądz “elektroniczny” jest pod tym względem zdecydowanie bezpieczniejszy.

Kolejnym minusem przekazów gotówkowych w WU są horrendalne opłaty za przekazy gotówkowe z Norwegii do Polski. Dla przykładu wysłanie równowartości 1000 ZŁ w koronach kosztuje aż 200 NOK.
Przelew online jest znacznie tańszy, ale ma pewne ograniczenia. Np. można wysłać jednorazowo jedynie 4000 NOK. Kurs korony do złotówki też nie powala. Strona WU jest dostępna tylko w języku norweskim i angielskim, ale najpierw trzeba to ustawić.

Kantor Internetowy

W ostatnich latach w sieci ­ głównie w Polsce ­ pojawiły się kantory internetowe. Trzeba przyznać, że jest to polski fenomen branży finansowej w skali całego świata. Kantory internetowe pozwalają na korzystną wymianę wybranej waluty. Użytkownicy tych serwisów po prostu kupują daną walutę w najlepszym według nich momencie, gdy wybrana pzrez nich waluta ma najlepszy kurs. W ten sposób można zawsze “ugrać” dodatkowo nawet kilka procent więcej do całej sumy jaką chcemy przesłać. Na tym właśnie polega chyba fenomen tych serwisów. Ludzie “polują” na okazję. Wymiany w kantorze internetowym są niestety opłacalne tylko w przypadku większych sum. Zakup interesującej puli złotówek w momencie gdy korona jest mocna a następnie wysłanie jej do Polski wiąże się z czasem, zaangażowaniem i potrzebą posiadania dodatkowych kont walutowych, za których utrzymanie banki naliczają często dodatkowe opłaty. Wysłanie przelewu ­ nawet z konta walutowego ­ również nie jest bezpłatne.

Inaczej mówiąc ­ choć alternatywa kantorów internetowych wydaje się kusząca to przypomina wędkowanie. Niby są z tego profity, bo mamy ryby ­ czyli lepszy kurs, ale czas poświęcony na złapanie tej ryby ­ czyli korzystnego kursu ­ jest zwykle niewspółmierny do korzyści, bo łapiemy raczej małe i czasem średnie sztuki a sprzęt do wędkowania też kosztuje czyli nasze konta walutowe. Pozostaje satysfakcja i trofeum na ścianie czyli parę złotych więcej. Obłowić się mogą jedynie Ci, którzy dysponują dużą łodzią i siecią, czyli sporą gotówką i specjalistyczną wiedzą. Nadal jednak możemy traktować tę formę wymiany pieniędzy jako alternatywę dla banku, gdzie kursy są znacznie mniej korzystne.

PayPal

PayPal jest serwisem oferującym bezpieczne płatności i przelewy międzynarodowe w Internecie za pomocą tzw. wirtualnego portfela bądź karty płatniczej.

W jaki sposób można wysłać pieniądze z Norwegii do Polski za pomocą tego serwisu? Po pierwsze musisz posiadać adres e­mail. Prawie wszyscy dzisiaj taki adres posiadają, więc to nie powinno być problemem. Następny krok to rejestracja w serwisie PayPal i potwierdzenie Twojej tożsamości jako właściciela danej karty płatniczej. Odbywa się to za pomocą specjalnej procedury, która z reguły zajmuje kilka dni. Kiedy już potwierdzisz swoją osobę w systemie PayPal możesz zacząć płacić w sieci wszędzie tam, gdzie zobaczysz logo tej amerykańskiej firmy. Możesz również wysyłać pieniądze innym użytkownikom PayPal’a w bardzo prosty sposób ­ wystarczy wpisać kwotę i adres e­mail odbiorcy. Problem powstaje, gdy osoba do której chcesz wysłać pieniądze nie ma konta w tym serwisie i musi takie założyć. Trzeba poczekać kolejne kilka dni na uwierzytelnienie Twojego odbiorcy ­ o ile obejdzie się bez problemów. Kiedy już oboje jesteście klientami tego serwisu wszystko staje się znów proste. PayPal zasłynął właśnie z tej prostoty i dzięki temu zyskał miliony klientów. Niestety za tę wygodę w systemie PayPal należy odpowiednio zapłacić. Opłaty za przelewy, prowizje od kwoty przelewu oraz niekorzystny kurs to druga twarz PayPal’a.

Reasumując PayPal jest sprawdzonym i prostym sposobem na płacenie czy transfer pieniędzy w Internecie, ale drogim.

Ferpay

Rynek nie znosi próżni. Ogromna emigracja Polaków do Wielkiej Brytanii spowodowała powstanie serwisów oferujących przelewy do Polski. Polskojęzycznych z polską obsługą, by możliwie najbardziej ułatwić transfer pieniędzy do kraju. Nie inaczej rzecz ma się w Norwegii choć na mniejszą skalę, bo i kraj mniejszy i emigracja również. Potrzeby są jednak te same. Wysłanie ciężko zarobionych pieniędzy do rodziny i najbliższych. Dlatego nie dziwi pojawienie się takich serwisów jak Ferpay.com. Po polsku i skierowanych najwyraźniej do polskich odbiorców.

Rejestracja w serwisie jest stosunkowo prosta oraz szybka. Po aktywacji konta można praktycznie natychmiast rozpocząć transfer pieniędzy do Polski i nie tylko. Ferpay bowiem oferuje także przelewy do pozostałych krajów europejskich. Również do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Krótko mówiąc ­ ma szeroki wachlarz usług ­ w tym przelewy z Norwegii do Polski. Serwis umożliwia realizację transakcji za pomocą przelewów i kart płatniczych. Te ostatnie są zabezpieczone przez 3D Secure ­ standard zabezpieczeń stworzony specjalnie przez Visa i MasterCard do płatności kartami w Internecie.

Co ciekawe, Ferpay pobiera zawsze stałą opłatę za usługi niezależnie do kwoty przelewu. Do wyboru są dwa rodzaje przelewów: przelew standardowy i przelew ekspresowy. Pierwszy jest realizowany w ciągu jednego dnia roboczego i kosztuje zaledwie 28 NOK. W Ferpay szybki przelew z Norwegii do Polski dociera w zaledwie 10 minut! To swoisty rekord w tym sektorze usług, a jego koszt też jest niewielki.

A Wy który ze sposobów wybieracie?

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak płacić kartą przez internet?

Bezpieczeństwo w Internecie jest często zagrożone inicjatywą hakerów, którzy działają nie tylko na szkody witryn i firm, ale również niedzielnych...

Zamknij