logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Historia funta brytyjskiego w pigułce

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Historia funta brytyjskiego w pigułce

Historia funta brytyjskiego w pigułce

Inaczej funt szterling to najstarsza funkcjonująca do tej pory waluta na świecie. Jego historia jest więc długa, ciekawa i dość burzliwa. Jest w niej miejsce na Ryszarda Lwie Serce, Isaaca Newtona i spekulacje Georga Sorosa. Zatem dawno, dawno temu…

 

Za górami, za lasami żył anglosaski król Offa, który to najprawdopodobniej jest przysłowiowym “ojcem” brytyjskiej waluty. Zarażony sukcesami Karola Wielkiego postanowił wprowadzić pensa, który stał się podstawą jednostki monetarnej na jego ziemiach. Ważył 1/240 funta i był wykonany ze srebra. Było to w VIII wieku!

 

Zasłużony dla brytyjskiej waluty Ryszard Lwie Serce

Popularna postać niezwykle istotną się stała w historii brytyjskiej waluty. Władca, który podobno do końca życia dobrze nie władał językiem angielskim i w największej mierze czuł się Francuzem, wprowadził funta szterlinga do oficjalnego obiegu, mianując ją królewską jednostką rozliczeniową.

 

Złoty funt

Nim jednak pojawił się pierwszy funt minęło lat wiele. Dopiero w 1489 roku pojawiły się monety o tym nominale. I co zaskakujące – były wykonane ze złota! Pomimo tego, że wcześniej przez trzy wieki funkt był jednostką wymienialną na srebro. Idąc więc tym tropem musiałby być srebrna monetą ważącą około 0.4 kg. Stąd też decyzja o zamianie kruszca na złoto.

 

Isaac Newton w pogoni za fałszerzami

O tym fakcie historycznym z życia genialnego fizyka mało kto wie. Jednak ma on swój duży udział w rozgromieniu siatki fałszerzy brytyjskiego pieniądza pod koniec XVII wieku. Stając się nadzorcą Mennicy Królewskiej w 1696 roku z prawdziwą pasją tropił przestępców Korony Królewskiej. Ponoć osobiście chadzał po knajpach szukając dowodów przeciwko, jednemu z największych ówczesnych fałszerzy angielskich, Williamowi Chalonerowi. Za jego kadencji, w samym tylko Londynie, powieszono 19 fałszerzy!

 

 

Soros i czarna środa

Istniejący od 1694 roku Bank Anglii jest drugim najstarszym na świecie bankiem centralnym. Jego zadaniem jest doradzanie brytyjskiej władzy w kwestii polityki pieniężnej oraz stabilizowanie waluty. Dlatego też często nazywany jest “strażnikiem brytyjskiego funta”. Potężna instytucja, która przeżyła wiele niespodziewanie złamała się pod naciskiem spekulacji giełdowych Węgra, o którym niewiele w Anglii wiedziano. Owszem, był gościem w Brytyjskim Królestwie przez ponad dziesięć lat ale, po zdobyciu ekonomicznego, solidnego wykształcenia, emigrował do USA. I to tam dorobił się majątku na inwestycjach giełdowych. Jego portfel poszerzył się o dodatkowy miliard dolarów, gdy zainwestował 10 mld dolarów w wymianę na funta i zaczął spekulować o tym, że brytyjska waluta jest stanowczo przewartościowana. Jako, że był już silnym graczem na rynku i amerykańskim miliarderem, jego słowa, połączone z ówczesną sytuacją pieniężno-polityczną, wywołały lawinę finansowych konsekwencji. Było to 22 września 1992 roku, w tzw. czarną środę. Tego samego dnia jeszcze Bank Anglii wycofał brytyjskiego funta z mechanizmu kursów walutowych (ERM II).

 

 

Jak widać więc historia brytyjskiego pieniądza długą i zaskakującą bywa. Przed nią kolejny trudny epizod – Brexit. Ciekawe, czy opowieść ta zakończy się dla funta “długo i szczęśliwie”.

 

A Ty szczęśliwie posiadasz funty, który chciałbyś wymienić? Służymy uprzejmie >>>TUTAJ dokonasz przelewu do Polski.

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zaoszczędzić wymieniając euro?

Po co wydawać więcej skoro można wydawać mniej? Polak ma zaradną duszę! Dlatego też dziś chcemy się z Wami podzielić...

Zamknij