logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Dzień Wikipedii

Przelewy bez granic > Akademia Ferpay  > Dzień Wikipedii

Dzień Wikipedii

W kalendarzu przypada dziś niezwykłe święto- Dzień Wikipedii. Internetowa encyklopedia powstała 15 stycznia 2001 roku. A do tej pory, a więc przez 17 lat działalności- narodziło się aż 300 wersji językowych najpopularniejszego sieciowego źródła wiedzy.

 

 

Historia powstania Wikipedii jest niezwykle interesująca. Pomysłodawcą wirtualnej encyklopedii był amerykański ekonomista- Jimmy Wales. Stworzył projekt o nazwie Nupedia, który miał być pierwszą na świecie encyklopedią w całości redagowaną przez wolontariuszy. Niestety pod koniec 2000 roku projekt zakończył się fiaskiem.

 

 

I tu pojawiają się nieścisłości. Według jednej z wersji Larry Sanger, amerykański filozof- 10 stycznia 2001 roku podsunął pomysł stworzenia projektu, który miałby ratować pomysł Walesa. Zaproponował stworzenie drugiej encyklopedii tworzonej przez społeczników. A w projekcie miała zostać wykorzystana wcześniej napisana aplikacja „Wiki”(samo słowo „wiki” oznacza szybko).

 

 

 

 

W 1994 roku programista Ward Cunnigham rozpoczął pracę nad WikiWikiWeb, programem służącym do szybkiego i łatwego tworzenia bazy przez wiele osób. Jimmy Wales i Larry Sanger wykorzystali to oprogramowanie do stworzenia Wikipedii. 15 stycznia  Wales wykupił domenę www.wikipedia.com.

 

 

Twórcy Wikipedii stworzyli Fundację Wikimedia- organizację non-profit wspierającą projekty oparte na idei „Wiki”. Pod opieką Wikimedii znajdują się projekty współtworzone przez internautów, w tym Wikipedia. Polskim partnerem Fundacji Wikimedia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 

 

 

 

 

Mieszkasz lub pracujesz za granicą? Z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Jeżeli  cenisz wysoki kurs walut, szybkość i bezpieczeństwo transakcji zapraszamy na  stronę FERPAY. Każdy pierwszy przelew wykonujemy ZA DARMO, wystarczy podać kod: HELLO. Zapraszamy!

 

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ciekawostki o Belgii. Top 20

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Królestwie Belgii mieszka aż 70 000 Polaków. Ten mały, bo aż 10 razy mniejszy...

Zamknij