logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Dzień Polonii i Polaków za granicą

Przelewy bez granic > Wszystkie  > Dzień Polonii i Polaków za granicą

Dzień Polonii i Polaków za granicą

Poza granicami Polski mieszka ok. 20 milionów Polaków. Największe skupisko Polonii znajduje się w USA, żyje tam ok 12 milionów naszych rodaków. Na drugim miejscu, co zaskakujące– Brazylia (ok. 2 milionów). Duże skupiska Polonusów odnajdziemy także w Kanadzie, w Europie Zachodniej (szczególnie w Niemczech i na Wyspach) oraz w Australii.

 

Polacy stanowią także zauważalną mniejszość w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie czy na Litwie. Jednak w przypadku Europy Wschodniej to nie wybór, lecz uwarunkowania historyczne spowodowały obecność Polaków w tamtych rejonach.

 

Dziś obchodzimy święto wszystkich Polaków mieszkających za granicą. Tych, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i dla swoich rodzin. Tych, którzy musieli opuścić granice Polski w obawie o swoje bezpieczeństwo (np. podczas Stanu Wojennego). Jak również tych, którzy musieli opuścić ojczyznę w wyniku przesiedleń lub zmiany granic.

Dzień Polonii i Polaków za granicą, a zarazem Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych polskich świąt narodowych. Został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Wybór 2-go maja nie jest przypadkiem. Tego dnia w 1945 roku żołnierze I Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili naszą flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Data nawiązuje również do czasów PRL. Po obchodzonym 1 maja Święcie Pracy ówczesne władze nakazały jak najszybciej usuwać symbole narodowe, by w żaden sposób nie nawiązywać do zakazanego w tamtych czasach Święta Konstytucji 3 Maja.

 

W tym roku zatem po raz trzynasty obchodzić będziemy święto ustanowione w dowód uznania wkładu Polonii i Polaków za granicą w polskość, potwierdzenia ich więzi z ojczyzną i potwierdzenia jedności Polaków na całym świecie.

Polacy za granicą! Z okazji Waszego święta CAŁY DZIEŃ przelewamy EXPRESSY za darmo. Twój darmowy przelew EXPRESS

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Breakfast is Best

Stare przysłowie mówi - śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. I słusznie, bowiem pierwszy...

Zamknij