logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Dzień Poczty Polskiej

Przelewy bez granic > Akademia Ferpay  > Dzień Poczty Polskiej

Dzień Poczty Polskiej

Wiecie, że Poczta Polska działa nieprzerwanie od niemal 500 lat, ma prawie 8000 placówek, filii oraz agencji i jest jednym z największych pracodawców w Polsce? Bez wątpienia można ją więc zaliczyć do naszych dóbr narodowych. W tym artykule zapoznasz się z historią poczty w Polsce i dowiesz się, dlaczego warto wysyłać przelewy właśnie tam.

 

Za datę narodzin poczty w Polsce przyjmuje się 18 października 1558 roku. To wtedy Zygmunt August ustanowił stałe połączenie pocztowe. Trasa Kraków- Wiedeń- Wenecja połączona była za pomocą koni rozstawnych. Głównym beneficjentem poczty był oczywiście dwór królewski. W zamyśle instytucja miała bowiem służyć podtrzymywaniu kontaktów dyplomatycznych i gospodarczych z innymi krajami Europy.

 

Ważny był wówczas także interes prywatny króla. Pochodząca z Włoch matka Zygmunta Augusta- królowa Bonazostawiła po sobie niewyobrażalny majątek. Rok przed śmiercią postanowiła wywieźć zgromadzone bogactwa do Włoch. Zygmunt August chcąc odzyskać matczyne skarby, pieniądze od jej dłużników i co najważniejsze- prawo do sukcesji włoskiego tronu- musiał działać szybko. Dyplomacja, doradcy i królewscy agenci musieli być przecież w stałym kontakcie. A umożliwiała to instytucja powołana przez króla.

 

 

W 1562 roku dyrektorem Poczty Polskiej został Krzysztof Taksis, od tego czasu oprócz króla z poczty mogły korzystać także osoby prywatne. Taksis zarządził,  że wszystkie przesyłki królewskie będą wolne od opłat. Reszta obywateli płaciła za nie 6 groszy. Dochód z poczty płynął bezpośrednio do kieszeni dyrektora. Taksis pobierał ponadto pensję w wysokości 1500 talarów rocznie.

 

W tym roku mija zatem 455 lat odkąd z usług Poczty Polskiej korzystać mogą zwykli śmiertelnicy. Bogactwo jej oferty sprzyja także klientom Ferpay. Dlaczego? Bo za naszym pośrednictwem klienci mogą wysyłać pieniądze również na pocztę. To bardzo wygodne rozwiązanie dla odbiorców, którzy nie posiadają konta w banku lub z jakiegoś powodu po prostu wolą odebrać pieniądze w pocztowym okienku.

 

 

Dodatkową zaletą wysłania pieniędzy na pocztę jest ekspresowy czas, w jakim są dostępne dla odbiorcy. Od nadania przelewu- to zaledwie 30 minut! A ponieważ Poczta Polska i Bank Pocztowy mają prawie 8000 placówek- zainteresowany bez większego problemu może odebrać przekaz na terenie całej Polski.

 

Jeżeli mieszkasz lub pracujesz za granicą- z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Oprócz przelewu na pocztę, polecamy także  nasz przelew EXPRESS– usługę, dzięki której pieniądze będą na koncie polskiego odbiorcy w 10 minut. A jeżeli lubisz oszczędzać- wykonuj przelewy w środy. To dzień, który tradycyjnie przeznaczamy na darmowe transfery do Polski.

Zapraszamy!

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przelewy walutowe. Fakty i mity

Polacy mieszkający za granicą regularnie wysyłają pieniądze do Polski. Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski (NBP) w 2016 roku...

Zamknij