logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Dzień Babci. Dzień Dziadka

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Dzień Babci. Dzień Dziadka

Dzień Babci. Dzień Dziadka

Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, dzień później swoje święto obchodzą wszyscy dziadkowie. Niezaprzeczalnie można te dni zaliczyć do najmilszych w roku. Dlaczego? Dlatego, że dziadkowie to instytucja. Dla niektórych najważniejsza.

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci to święto, które uznać można za stosunkowo nowe. W Polsce obchodzimy je od 1964 roku. To wtedy pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku Kobieta i Życie. Wkrótce do popularyzatorów święta przyłączyły się Express Poznański oraz Express Wieczorny. Jeżeli chodzi o Dzień Dziadka– jego historia jest jeszcze krótsza. Święto zostało przeniesione do Polski z Ameryki w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To tam od 1978 obchodzi się National Grandparents Day; ustanowiony przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy.

 

 

Dlaczego przywiązujemy taką wagę do Dnia Babci i Dnia Dziadka? Bo to fantastyczna okazja, by wnukowie podziękowali dziadkom za trud włożony w ich wychowanie, za poświęcony czas, za troskę, za opiekę i zabawę. Wiadomo przecież, że dziadkowie kochają wnuki ponad wszystko. A niedociągnięcia i błędy popełniane przy wychowywaniu rodziców starają się naprawić będąc wrażliwymi, dobrymi i pomocnymi najlepszymi przyjaciółmi najmłodszych.

 

 

 

 

 

Kiedy Dzień Babci celebrują w innych krajach? We Francji w pierwszą niedzielę marca. Święto powstało jako rozwinięcie pomysłu na  kawę Babci czyli Café Grand’Mère. W latach 50-tych XX wieku była to bardzo popularna kawa, stworzona i sprzedawana przez małżeństwo Monnier, właścicieli delikatesów z miasteczka z Roubaix. W Rosji Dzień Babci i Dziadka ustanowiono dopiero w 2009 roku, jednak kalendarz nie podaje konkretnej daty obchodów.

 

 

W USA i Kanadzie Dzień Dziadków obchodzony jest we wrześniu, ma swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa, a symbolem tego dnia jest niezapominajka. W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. Mieszkańcy Japonii nie obchodzą Dnia Babci i Dnia Dziadka. Mają jednak jego odpowiednik- od 1966 roku obchodzi się w Kraju Kwitnącej Wiśni- Dzień Szacunku Dla Wieku. We Włoszech dzień ten powiązany jest z religijnym Świętem Aniołów Stróżów i przypada na 2 października. Brazylijczycy świętują 26 lipca, a w czerwcu mieszkańcy Meksyku.

 

 

 

 

Mieszkasz lub pracujesz za granicą? Z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Jeżeli  cenisz wysoki kurs walut, szybkość i bezpieczeństwo transakcji zapraszamy na  stronę FERPAY. Każdy pierwszy przelew wykonujemy ZA DARMO, wystarczy podać kod: HELLO. Zapraszamy!

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stawki minimalne w Niemczech od 1 stycznia 2019

U naszych zachodnich sąsiadów stawki minimalne podnoszone są co dwa lata. Ponieważ ostatnia podwyżka odbyła się w 2017 roku- w...

Zamknij