logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Duńczycy- najszczęśliwszy naród świata

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Duńczycy- najszczęśliwszy naród świata

Duńczycy- najszczęśliwszy naród świata

Ekonomiści z Uniwersytetu Columbia opracowali swego czasu nietypowy konspekt. Na podstawie sześciu czynników (wysokość PKB na mieszkańca, oczekiwana długość życia, poziom korupcji na stanowiskach kierowniczych, sens świadczonej przez państwo pomocy socjalnej, poczucie wolności dokonywania życiowych wyborów i kulturę społeczną w skali mikro) przygotowali Światowy Raport Szczęścia. Okazuje się, że najszczęśliwszym państwem świata jest Dania. Co odróżnia ten maleńki, bo liczący zaledwie 5,5 miliona mieszkańców kraj od innych? Co sprawia, że mieszkańcy Danii tak wysoko oceniają jakość swojego życia?

Darmowa opieka zdrowotna

Darmowy dostęp do służby zdrowia jest jednym z podstawowych praw mieszkańców Danii. Potomkowie Wikingów chorują rzadko, bo dbałość o zdrowie traktują bardzo poważnie. Profilaktyka- to słowo, które najlepiej określa ich stosunek do kondycji fizycznej. Dlatego zdrowo jedzą, uprawiają sporty i często się badają. Statystyczny Duńczyk odwiedza swojego lekarza rodzinnego aż 7 razy w roku. U nas- nie do pomyślenia, prawda?

Patriotyzm

Aż 90% Duńczyków określiło się w badaniach jako ludzie szczęśliwi. Nie dziwi zatem, że kochają ojczyznę, która życie w sielance im zapewnia. Duński patriotyzm przybiera czasem najdziwniejsze formy. Szczególnie jeśli chodzi o flagę.  Nie można jej wywieszać w nocy, a podczas zwijania nie może dotknąć ziemi. Dzień urodzin także świętuje się patriotycznie – tort urodzinowy przystraja się dziesiątkami małych flag. Ten symbol narodowy przykleja się je także na drzwi pokoju solenizanta.

 

 

Nagość

Duńczycy raczej nie słyną z pruderii. Wręcz przeciwnie. Nagość nie jest u nich powodem do krępacji. Idąc na basen musimy liczyć się z tym, że przed wejściem do wody czeka nas przymusowa kąpiel pod prysznicem. Owszem, w Polsce też tak jest. Z tą różnicą, że w kraju nad Wisłą, zwykle pozostajemy w strojach kąpielowych, tutaj zaś – wszyscy paradują zupełnie nago. Po kąpieli zaś, absolutnie bez stresu i krępacji, w stroju Ewy suszą sobie włosy i smarują ciała balsamem. Ta sama zasada dotyczy wszelkiego rodzaju siłowni i klubów fitness.

Angielski

Niemal wszyscy Duńczycy rozmawiają po angielsku. Uczą się go od dziecka. Nie ma znaczenia, czy rozmawiasz z nastolatkiem, czy z 80- letnią damą- społeczeństwo duńskie doskonale porozumiewa się w języku Anglosasów. W wielu firmach angielski uważany jest za oficjalny- Duńczycy muszą zatem porozumiewać się, czy pisać e-maile po angielsku. Co nie zmienia faktu, że podczas przerw Duńczycy będą rozmawiać ze sobą we własnym języku.

Świętości

Jedna z dewiz mieszkańców Danii brzmi „Nic nie jest święte”. To doskonale oddaje ich stosunek do religii. Nie zmienia jednak faktu, że obchodzą Boże Narodzenie i Wielkanoc. Celebrowanie świąt chrześcijańskich jest po prostu przyjemnym doznaniem, nie mający wiele wspólnego z duchowym przeżyciem w katolickim stylu. Co ciekawe- Dania jest jednym z niewielu europejskich krajów, który w konstytucji ma zapisaną religię państwową  (luteranizm), a w skład rządu wchodzi minister do spraw religii.

 

Kuchnia

Duńczycy nie słyną z kulinariów. Tradycyjne jedzenie duńskie jest dość tłuste: przykładowy obiad – mięso, smażona skóra świni, ziemniaki i gęsty sos przypominający angielski „gravy”. Przysmakiem na śniadanie i kolacje jest kanapka z żółtym serem i dżemem. Jednym z przysmaków jest frikadeller – kulki z mięsa mielonego podawane z ziemniakami i sosem. Na wybrzeżu jada się dużo ryb, popularny jest śledź w śmietanie. Nie musicie się jednak opierać tradycyjnych przysmakach- w Danii znajdziecie jednak restauracje z kuchnią z całego świata.

Skromność

Duńczycy nie lubią się wyróżniać. Mają głęboko wpojoną ideę równości. Dlatego również ubiór zwykle sprawia, że pozostają niezauważeni. Nikt nie sili się na ekstrawaganckie fryzury. Czasem odrobina (!) fantazji wkradnie się do uczesań męskich. Dziewczyny jednak zwykle noszą po prostu długie, proste włosy. Przeważnie w naturalnym kolorze. W ubiorze stawia się na wygodę- buty na obcasie to wynalazek na specjalne okazje. Duńczycy preferują styl casual.

Rozwód przez internet

Duńczycy wiedzą jak wykorzystać internet. XXI wiek nastał u nich naprawdę! Przez internet można załatwić wszystko- umówić wizytę u lekarza, załatwić sprawy związane z Urzędem Skarbowym, z ubezpieczeniem zdrowotnym, czy zagadnienia pracownicze.  Można się nawet przez internet rozwieść. Jeśli obie strony pozostają zgodne co do swojej decyzji, wystarcza kilka kliknięć i “until death do us part” przestaje obowiązywać. Nieźle, co?

 

Urlopy

Duńczykowi  przysługuje rocznie 6 tygodni urlopu płatnego, z czego 3 tygodnie muszą być bez przerwy. A w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie iść do pracy- wystarczy zadzwonić i poinformować przełożonego. Mamy tydzień, w którym nie chodzimy do pracy, bez żadnego zwolnienia lekarskiego. Na co w kwestii urlopów mogą liczyć świeżo upieczeni rodzice? Wspólnie rodzice mają razem 52 tygodnie płatnego urlopu i jeśli jest taka potrzeba, dodatkowych 32 tygodni urlopu bezpłatnego.

Jeżeli mieszkasz lub pracujesz w Danii- z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Polecamy nasz przelew EXPRESS– usługę, dzięki której pieniądze będą na koncie polskiego odbiorcy w 10 minut. A jeżeli lubisz oszczędzać- wykonuj przelewy w środy. To dzień, który tradycyjnie przeznaczamy na darmowe transfery do Polski. Zapraszamy!

 

 

 

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Romantycy w beretach. Stereotypy o Francuzach

Stygmatyzowanie nieznanego to proceder, który uprawia cały świat. Wiemy przecież doskonale, że wcale nie musimy jechać do Indii, żeby wiedzieć,...

Zamknij