logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Cukierek albo psikus! Halloweenowe ciekawostki.

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Cukierek albo psikus! Halloweenowe ciekawostki.

Cukierek albo psikus! Halloweenowe ciekawostki.

Halloween ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Nie zmienia to jednak faktu, że celebrowanie tego święta wydaje się znakomitą rozrywką nie tylko dla najmłodszych. Trudno, żeby w Polce obchodzono Halloween na podobną skalę, co w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, czy Irlandii- niemniej i u nas z roku na rok do zabawy dołączają rzesze spragnionych rozrywkowych maskarad.

Według większości przekazów- Halloween pochodzi od irlandzkiego święta Samhain. Celtowie wierzyli, że czas  z 31 października na 1 listopada to noc duchów zmarłych, którzy wracają na ziemię. Chcąc odstraszyć złe duchy; zakładano odstraszające maski,  malowano twarze i zakładano maski. Dzięki temu nie rozpoznawały żyjących i nie zabrały im dusz.

 

 

Poniżej zebraliśmy dla Was kilka ciekawostek dotyczących Halloween.

#1

Aż do XX wieku Halloween było obchodzone jedynie w Irlandii. Później zwyczaj dotarł do Anglii, a w latach 30. XX wieku do USA. A ponieważ Amerykanie zaczęli obchodzić to święto huczniej niż jakiekolwiek inne państwo- do dziś wiele osób błędnie myśli, że to właśnie Stany są kolebką Halloween.

#2

Najważniejsze halloweenowe festiwale odbywają się w Nowym Orleanie, Bangkoku, Los Angeles, Nowym Jorku czy francuskim Limoges. Miłośnicy bardziej ekstremalnych przeżyć mogą udać się do słynnego Salem lub posiadłości hrabiego Draculi w Rumunii.

#3

Skąd pochodzi nazwa Halloween? To skrót od „All Hallow’s Evening”, czyli nocy przed Dniem Wszystkich Świętych.

#4

Cukierek albo psikus! wywodzi się z pradawnego europejskiego zwyczaju. Podczas Zaduszek biedni odwiedzali zamożnych sąsiadów i w zamian za modlitwy o ich zdrowie- dostawali zapasy pożywienia.

#5

Obecnie najpopularniejsze są latarnie z dyni. Kiedyś jednak maski drążono we wszystkich warzywach, największą atencją obdarzając rzepę.

 

#6

Legenda głosi, że jeśli zobaczymy w Halloween pająka, będzie to czuwający nad nami duch bliskiej osoby.

#7

W Halloween zmarł  iluzjonista wszechczasów-  słynny Harry Houdini.

#8

Kolorystyka Halloween  jest nieprzypadkowa. Pomarańczowy oznacza koniec zbiorów, natomiast czarny reprezentuje „śmierć” lata.

#9

Halloween zajmuje w USA drugie miejsce pod względem generowania największych dochodów. Palmę pierwszeństwa dzierży oczywiście Boże Narodzenie.

#10

Przed Halloween w wielu schroniskach wstrzymana jest adopcja czarnych kotów. Trzeba dmuchać na zimne! Kto wie, na co wpadliby miłośnicy czarnej magii?

 

 

Jeżeli mieszkasz lub pracujesz za granicą- z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Polecamy nasz przelew EXPRESS– usługę, dzięki której pieniądze będą na koncie polskiego odbiorcy w 10 minut. A jeżeli lubisz oszczędzać- wykonuj przelewy w środy. To dzień, który tradycyjnie przeznaczamy na darmowe transfery do Polski.

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zielona Wyspa. Ciekawostki o Irlandii. Top 20

Zielona Wyspa od lat fascynuje. Zupełnie inna niż reszta Europy- krajobrazowo, obyczajowo i społecznie- wzbudza zainteresowanie postronnych, będąc zarazem powodem...

Zamknij