logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Co jeść w Dzień Świętego Patryka- czyli zawał na talerzu

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Co jeść w Dzień Świętego Patryka- czyli zawał na talerzu

Co jeść w Dzień Świętego Patryka- czyli zawał na talerzu

Dlaczego tak bardzo lubimy Irlandczyków ? Bo oprócz wspólnego wyznania, gorącego temperamentu, miłości do alkoholu i nieumiarkowania w zabawie – łączy nas więź najsilniejsza, bo gastronomiczna. Irlandczycy i Polacy za podstawę żywieniową uważają ziemniaki i mięso. A naprawdę niełatwo o lepszą komitywę.

Dzień Świętego Patryka to w Irlandii dzień wolny od pracy. To dzień, w którym mimo postu – zasada powściągliwości w piciu i jedzeniu nie obowiązuje. Wręcz przeciwnie – to całkowite przeciwieństwo poszczenia. Większość rodzin spotyka się na wspólne lunche lub obiady, by spożywać znane od setek lat, tradycyjne irlandzkie potrawy. Gros z nich to podobnie jak w Polsce kontynuacja chłopskiej tradycji żywieniowej.

Na śniadanie polecamy ULSTER FRY– smażony bekon, kiełbaski wieprzowe, white lub black pudding (białą lub czarną kaszankę), jaja sadzone lub jajecznicę, placki sodowe, smażony hash brown- czyli placek ziemniaczany smażony na głębokim tłuszczu, smażone pieczarki i pomidory. Do tego kawa lub herbata z mlekiem.

Na obiad proponujemy IRISH STEW, czyli gulasz z duszonej baraniny lub jagnięciny. Nie można zapomnieć o dodatku w postaci ziemniaczanego puree- CHAMP , do którego dodajemy cebulę, a co odważniejsi także marchew i pietruszkę. Drugą obiadową propozycją niech będzie CODDLE ( zwany także DUBLIŃSKIM KOCIOŁKIEM )- potrawka z grubo pokrojonej kiełbasy i boczku, ziemniaków i cebuli. Smakosze do powyższego zestawu dolewają do samku Guiness’a.

Na podwieczorek spróbujmy BARMBRACK– drożdżowego placka z dużą ilością bakalii, przyprawionego zielem angielskim i gałką muszkatołową. Masełko i herbata są nieodłącznymi elementami tego irlandzkiego poczęstunku.

Dzień zakończmy ziemniaczaną kolacją. Do wyboru mamy COLCANNON – rozdrobnione ziemniaki z siekaną kapustą lub jarmużem, podawane z boczkiem lub z kaszanką albo BOXTY – placki ziemniaczane, w które możemy zawijać kawałki wołowiny, surówki i polewać sosami.

Jak widać podstawy żywienia Irlandczyka nie różnią się specjalnie od menu Polaka. Jednak każdy kardiolog widząc tak skonstruowany jadłospis natychmiast złapałby się za głowę. Dlatego na dania o tak wysokiej kaloryczności pozwalajmy sobie sporadycznie – na przykład w Dzień Świętego Patryka.

Z okazji Dnia Świętego Patryka- będziemy mieć dla Was niespodziankę !

Wszystkie przelewy w EURO będą za darmo! >> Zrób przelew w Ferpay

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pieniądze na koncie w kilkanaście sekund! Sprawdź jakie to proste!

Zapomniałeś o zrobieniu przelewu dla kolegi a przecież obiecałeś, że pożyczysz mu pieniądze? Zagapiłaś się i nie zostawiłaś córce gotówki...

Zamknij