logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Ciekawostki o Finlandii. Nasze TOP 10

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Ciekawostki o Finlandii. Nasze TOP 10

Ciekawostki o Finlandii. Nasze TOP 10

Finlandia. Niezwykły kraj na północy Europy z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Państwo błędnie zaliczane przez niektórych do krajów skandynawskich w tym roku, podobnie jak Polska obchodziło 100-lecie odzyskania niepodległości. Mieszkańcy Finlandii wbrew potocznym skojarzeniom to nie blondyni z niebieskimi oczami. Cały przekrój typów urody znajdziemy w Krainie Tysiąca Jezior dzięki przeszłym integracjom z Bałtami ( Litwinami i Łotyszami), Skandynawami, Rosjanami, Belgami i Niemcami. Ponieważ historia i położenie kraju są nietypowe- Finlandia wyróżnia się na tle innych krajów Europy wieloma zaskakującymi zjawiskami. Część z nich chcemy Wam dzisiaj przedstawić.

 

#1

Finlandia po fińsku

Z pewnością większość z Was sądzi, że Finlandia po fińsku to Finland. Niestety nie. Finlandia po fińsku to Suomi! Cały świat posługuje się nazwą Finlandii zapożyczoną z języka szwedzkiego. Kraje, które miały kontakty z tym państwem już ponad tysiąc lat temu-  Litwa, Łotwa czy Estonia; nazywają Finlandię tak  samo jak jej mieszkańcy.

 

#2

Fiński= skandynawski?

Absolutnie. Język fiński nie ma  nic wspólnego ze szwedzkim, duńskim, norweskim, czy islandzkim. Fiński  jest podobny do estońskiego, lapońskiego, języków ludów uralskich Rosji i daleko do węgierskiego. Z językami indoeuropejskimi (czyli prawie wszystkimi językami Europy) nic go nie łączy.

 

 

 

#3

Niepowodzenia są dobre

Oczywiście! Mają również tę zaletę, że na błędach można się uczyć. Dlatego Finowie, jako jedyni na świecie obchodzą Krajowy Dzień Niepowodzenia. Swoje porażki Finowie czczą od 2010 roku.

 

#4

Mało nas/ ich

Ilu Finów mieszka na pięknych wyspach? Zaledwie 5, 5 miliona. Dodatkowo gęstość zaludnienia stawia Finlandię na ostatnim miejscu w Europie. Według różnych źródeł na kilometr kwadratowy „przypada” od 16 do 18 mieszkańców.

 

#5

Kraina Tysiąca Jezior?

Finlandię pieszczotliwie nazywa się Krainą Tysiąca Jezior. Nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. W Finlandii jest aż 187 888 jezior! Co stawia ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów na świecie.

 

 

#6

Sauna w parlamencie

Finowie uwielbiają sauny. Tę nieskomplikowaną aparaturę ma niemal każde gospodarstwo domowe, a jedna znajduje się nawet w…. parlamencie. Dyskusje polityczne w oparach pachnącej ziołami pary podobno nie należą do rzadkości.

 

#7

Mandaty

Finlandia to także jedyny kraj na świecie, gdzie wysokość otrzymanego mandatu uzależniona jest od rocznych dochodów „przestępcy”. W 2002 roku szczęśliwiec, a zarazem demon prędkości mogący się pochwalić rocznym dochodem w wysokości 7 milionów euro- został ukarany mandatem w wysokości 116 tysięcy euro!

 

#8

Heavy Metal na Eurowizji

Finowie uwielbiają heavy metal. Ta miłość przekłada się oczywiście na ilość zespołów grających ten rodzaj muzyki. Mówi się zatem, że w Finlandii przypada najwięcej zespołów heavymetalowych na jednego mieszkańca. Najsławniejsze to: Children of Bodom oraz Nightwish. Nie można zapomnieć także o prawdziwych gwiazdach i zwycięzcach Eurowizji- zespole Lordi. 

 

 

#9

Kraj wynalazców

Chociaż Finlandia nie może się poszczycić dużą populacją, na 5, 5 miliona mieszkańców przypada jednak wiele tęgich głów. Finowie są oczywiście wynalazcami sauny, ale i inne fińskie wynalazki usprawniły życie mieszkańców naszego globu. Co takiego? Na przykład system operacyjny Linux, łyżwy, pulsometr, Angry Birds, czy koktajl Mołotowa. Dodać należy, że sauna to najczęściej używane fińskie słowo na świecie.

#10

Łacina

Znać kilka łacińskich sentencji- to niemal obowiązek każdego, kto pretenduje do miana inteligenta. Finowie mają jednak nieco ułatwione zadanie. Wyobrażacie sobie słuchać radia po łacinie? A Finowie słuchają! I to trzy razy w tygodniu! Wiadomości po łacinie nadaje radio YLE.

 

Jeżeli mieszkasz lub pracujesz w Finlandii- z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Polecamy nasz przelew EXPRESS– usługę, dzięki której pieniądze będą na koncie polskiego odbiorcy w 10 minut. A jeżeli lubisz oszczędzać- wykonuj przelewy w środy. To dzień, który tradycyjnie przeznaczamy na darmowe transfery do Polski.

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Seniora!

Kim jest senior? Według wielu opracowań możemy tak nazywać osoby, które ukończyły 60 rok życia. Ale wszyscy wiemy, że każdy...

Zamknij