logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Ciekawostki o Belgii. Top 20

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Ciekawostki o Belgii. Top 20

Ciekawostki o Belgii. Top 20

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Królestwie Belgii mieszka aż 70 000 Polaków. Ten mały, bo aż 10 razy mniejszy od Polski kraj leży w samym centrum Europy między Francją, Holandią, Niemcami i Luksemburgiem. Dzięki temu nie tylko może się poszczycić doskonale rozwiniętą siecią transportu, ale również zróżnicowaniu przemysłu i handlu.

 

 

 

Poniżej prezentujemy 3o ciekawostek dotyczących Belgii.

#1

Języki urzędowe w Belgii mamy aż 3: francuski, niderlandzki i niemiecki. Większa część populacji (56–60%) posługuje się językiem niderlandzkim, około 40–44% francuskim, bądź walońskim i zaledwie 1% niemieckim.

#2

Co prawda kraj nie powala rozmiarami, jest jednak w Belgii aż 7 miast z populacją liczącą powyżej 100 000 mieszkańców. Są to: Bruksela, Antwerpia, Gandawa. Charleroi, Liège, Brugia i Namur. 

#3

Metro działa jedynie w Brukseli, chociaż istniały plany budowy metra także w Charleroi (część infrastruktury tramwajowej projektowano tak, by mogła być bazą dla przyszłych sieci metra). W Antwerpii, Brukseli oraz Charleroi istnieje także premetro, czyli tramwaje, które na pewnych odcinkach jeżdżą pod ziemią.

#4

Belgia ma swoje narodowe motto. Brzmi ono: “W jedności siła”

#5

W Belgii produkują najlepszą czekoladę na świecie. Tradycja jej wyrabiania sięga 300 lat. Rocznie Belgowie produkują 220 tysięcy ton tej wspaniałej słodkości.

#6

Chociaż w Belgii mamy 3 języki urzędowe- nazwy ulic, reklamy, tablice informacyjne, czy znaki prezentowane są w dwóch: francuskim i flamandzkim.

#7

Belgowie lubują się w urzędnictwie, a na każdy milion mieszkańców przypada aż 700 000 urzędników. Należy dodać, że w Brukseli znajdują się centra wielu ważnych europejskich instytucji, więc ta statystyka nie dotyczy tylko Belgów, ale także przedstawicieli innych krajów Starego Kontynentu.

#8

Gdzie znajduje się najgłębszy basen na świecie? W Brukseli! Jego głębokość sięga 35 metrów.

#9

W 1763 roku w Belgii otwarto pierwsze w Europie kasyno. Lokal “la Redoute” znajdował się w Brukseli.

#10

Lubicie Smerfy? A wiedzieliście, że to belgijski twór? Niebieskie maluchy wymyślił rysownik Peyo w 1958 roku.

 

 

 

#11

Wyjeżdżając do Belgii warto wiedzieć, że zgodnie z prawem każdy pacjent musi pokryć koszt leczenia. Dopiero później może ubiegać się o zwrot w “kasie chorych”.

#12

Tylko 3 mieszkańców Belgii zgromadziło majątek wyższy niż miliard dolarów amerykańskich. Najbogatszy z nich to Albert Frere z majątkiem wyliczonym na  ponad $4,9 mld.

#13

Oświata w Belgii to trzy władze oświatowe, trzy obowiązujące programy nauczania i trzy modele kształcenia. Jest to spowodowane podziałem państwa na trzy strefy językowe. Edukacja jest obowiązkowa do 18 roku życia i trwa 12 lat.

#14

Belgowie lubią piwo. Jego spożycie to 49% rynku, drugie miejsce zajmuje wino pije je 36% mieszkańców Królestwa.

#15

Belgia posiada 227 400 kg rezerw złota ( dane z 2018 roku).

#16

Małżeństwa osób tej samej płci są w Belgii legalne od 2003 roku.

#17

Belgia jest jednym z 12 państw świata, które 4 kwietnia 1949 roku po podpisaniu Traktatu Północnoatlanyckiego, utworzyło organizację polityczno-wojskowej zwaną NATO.

#18

W 1935 roku Sylvain Arend, belgijski astronom nazwał jedną z odkrytych planetoin – Wawel. Tak, to na cześć królewskiego zamku w Krakowie.

#19

W listopadzie 2016 roku skończył się wieloletni spór terytorialny między Belgią i Holandią. Belgia zrzekła się 14 hektarów swojej ziemi,  Holandia oddała 3 hektary na rzecz Królestwa Belgii.

#20

Belgia zużywa najwięcej w Europie papieru, przeliczając na jednego mieszkańca. Głównym powodem jest biurokracja w Brukseli wymagająca drukowania wszelkiego rodzaju dokumentów w wielu językach.

 

 

Mieszkasz lub pracujesz za granicą? Z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Jeżeli  cenisz wysoki kurs walut, szybkość i bezpieczeństwo transakcji zapraszamy na  stronę FERPAY. Każdy pierwszy przelew wykonujemy ZA DARMO, wystarczy podać kod: HELLO. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
INFOGRAFIKA: Młodzież niekontynuująca nauki

Prowadzone od 1992 roku Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) są ważnym źródłem informacji na temat sytuacji w obszarze rynku pracy....

Zamknij