logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

Barbórka

Przelewy bez granic > Lifestyle  > Barbórka

Barbórka

Już niemal 200 lat obchodzimy w Polsce wyjątkowe święto. Tak wyjątkowe, że w tym roku zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jak opisano Barbórkę starając się ją dołączyć do zacnego grona obiektów i tradycji o „wyjątkowej powszechnej wartości dla ludzkości” ?

 

 

Tak oto:

„Barbórka jest zwyczajem dorocznym i obyczajem świątecznym grupy zawodowej górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku praktykowanym od początku XIX wieku do chwili obecnej. Obchodzona 4 grudnia, w dniu wspomnienia św. Barbary, wpisała się w przestrzeń kulturową regionu dzięki przekazom pokoleniowemu i środowiskowemu.

 

 

Stanowi nieodłączny element górniczej tożsamości pielęgnowany przy współudziale właścicieli, dyrekcji i zarządów kopalń, lokalnych parafii oraz stowarzyszeń, których przedstawiciele są aktywnymi uczestnikami obchodów. Uczestnictwo w uroczystościach daje górnikom nie tylko poczucie wspólnoty, ale także godności zawodowej, bowiem Barbórka ma wymiar zarówno duchowy, jak i zawodowy. Charakteryzuje się więc silnymi walorami wspólnototwórczymi.

 

 

Jest to szczególnie ważne dla pracowników kopalń węgla kamiennego, bowiem od okresu gwałtownej industrializacji, od ok. 1850 roku do lat 70. XX w., liczebność wspólnoty opierała się w znacznym stopniu na ruchach migracyjnych. Wspólne świętowanie wspomagało zarówno włączenie się w zasięg wartości charakteryzujących tę grupę, jak i wspierało kształtowanie się więzi międzyludzkich, co w przypadku górników, stale przebywających w warunkach zagrożenia życia, jest niezmiernie istotne. Święto ma także wymiar ponadkonfesyjny.

 

 

Obchody Barbórki nigdy nie wygasły, pomimo licznych zagrożeń wynikających ze ścisłego związku przemysłu z ekonomią i polityką. Zwyczaj ten był często praktykowany wbrew oficjalnej linii politycznej, co świadczy o sile przekazu środowiskowego. Jednocześnie zarządzający kopalniami oraz sami górnicy dokonali selekcji niektórych elementów Barbórki, które wdrażano w okresie rządów totalitarnych”.

 

 

Barbórka najhuczniej obchodzona jest na Górnym Śląsku. 4 grudnia według  tradycji rozpoczyna się poranną mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary- patronki dobrej śmierci i ciężkiej pracy.  Następnie orkiestra górnicza gra maszerując między  zamieszkanymi przez górników oraz ich rodziny osiedlami. Dzień Górnika cechują także liczne występy artystyczne, koncerty, bale, czy uroczyste akademie.

 

Choć Barbórka przypada 4 grudnia- uroczystości zaczynają się znacznie wcześniej. Najpopularniejsze z nich to karczmy piwne, podczas których górnicy ubrani są w mundur. Za jego nieprawidłowe skompletowanie np. za źle dobrane skarpetki karze się niesfornych górników zakuciem w dyby lub wypiciem piwa z solą. Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie.

 

 

Mieszkasz lub pracujesz za granicą? Z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Jeżeli  cenisz wysoki kurs walut, szybkość i bezpieczeństwo transakcji zapraszamy na  stronę FERPAY. Każdy pierwszy przelew wykonujemy ZA DARMO, wystarczy podać kod: HELLO. Zapraszamy!

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pod Patronatem Ferpay: Star Festiwal 2018. Fotorelacja

Star Festiwal 2018 już za nami! Tym razem na koncercie pod hasłem "100 lat Polsko" oglądaliśmy w Peterborough energetycznego Kamila...

Zamknij