logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

26 maja najpiękniejszym dniem dla wszystkich Matek. Poznaj historię tego wyjątkowego święta!

Przelewy bez granic > Lifestyle  > 26 maja najpiękniejszym dniem dla wszystkich Matek. Poznaj historię tego wyjątkowego święta!

26 maja najpiękniejszym dniem dla wszystkich Matek. Poznaj historię tego wyjątkowego święta!

Chyba nie ma osoby na świecie, która chociaż raz nie miała do czynienia z Dniem Matki. Miliony ludzi w tym wyjątkowym dniu oddaje hołd i uznanie dla swoich rodzicielek. Co ciekawsze historia tego święta jest stosunkowo dłuższa, niżby się niektórym osobom wydawało.

Musimy się cofnąć do starożytności, a dokładnie do czasów wspaniałej cywilizacji greckiej i rzymskiej. To właśnie w tamtym okresie zwyczaj ten rozpowszechnił się na poszczególne połacie Europy. Początki były związane z kultem matki-bogini, symbolem płodności i urodzaju. Później jednak przez wiele setek lat dzień matki został wyparty z ludzkiej pamięci. Powrócił dopiero w XVII wieku pod brytyjską nazwą „niedziela u matki” i pierwotnym założeniu polegał na wizycie w pobliskiej katedrze. Dzieci i nie tylko składali różnorodne podarunki swoim matkom – najczęściej kwiaty czy słodycze. W takiej postaci Dzień Matki przetrwał do XIX wieku, żeby znowu zniknąć z świątecznej mapy. Na stałe święto powróciło ze zdwojoną siłą po zakończeniu II wojny światowej i opanowało praktycznie cały świat.
Wiedzieliście, że istnieje co najmniej 20 terminów obchodzenia tego święta w poszczególnych zakątkach świata? Nie? A jednak! Rozpiętość jest olbrzymia i sięga od drugiej niedzieli lutego po 22 grudnia.
Co ciekawsze, zdecydowana większość państw na świecie obchodzi ten dzień w drugą niedzielę maja (w ich gronie znajdziemy m.in. Kanadę, Stany Zjednoczone, Włochy czy Chiny). Brytyjczycy honorują swoje matki w czwartą niedzielę wielkiego postu, a większość krajów islamskich 21 marca. Oczywiście nasi Rodacy obchodzą Dzień Matki 26 maja, ale to nie oznacza, że nie możemy robić tego zdecydowanie częściej!

Wszystkim mamom życzymy pogody ducha i radości ze swoich pociech! Sto lat!

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Oszczędzanie nie kosztuje! Przekonaj się, jak głupio nie wydawać swoich ciężko zarobionych pieniędzy

Każdy z nas ma na głowie przynajmniej jednego siwego włosa, który powstał podczas wielogodzinnych rozmyślań nad stanem naszego portfela. Być...

Zamknij