26 maja najpiękniejszym dniem dla wszystkich Matek. Poznaj historię tego wyjątkowego święta!

Chyba nie ma osoby na świecie, która chociaż raz nie miała do czynienia z Dniem Matki. Miliony ludzi w tym wyjątkowym dniu oddaje hołd i uznanie dla swoich rodzicielek. Co ciekawsze historia tego święta jest stosunkowo dłuższa, niżby się niektórym osobom wydawało.

Musimy się cofnąć do starożytności, a dokładnie do czasów wspaniałej cywilizacji greckiej i rzymskiej. To właśnie w tamtym okresie zwyczaj ten rozpowszechnił się na poszczególne połacie Europy. Początki były związane z kultem matki-bogini, symbolem płodności i urodzaju. Później jednak przez wiele setek lat dzień matki został wyparty z ludzkiej pamięci. Powrócił dopiero w XVII wieku pod brytyjską nazwą „niedziela u matki” i pierwotnym założeniu polegał na wizycie w pobliskiej katedrze. Dzieci i nie tylko składali różnorodne podarunki swoim matkom – najczęściej kwiaty czy słodycze. W takiej postaci Dzień Matki przetrwał do XIX wieku, żeby znowu zniknąć z świątecznej mapy. Na stałe święto powróciło ze zdwojoną siłą po zakończeniu II wojny światowej i opanowało praktycznie cały świat.
Wiedzieliście, że istnieje co najmniej 20 terminów obchodzenia tego święta w poszczególnych zakątkach świata? Nie? A jednak! Rozpiętość jest olbrzymia i sięga od drugiej niedzieli lutego po 22 grudnia.
Co ciekawsze, zdecydowana większość państw na świecie obchodzi ten dzień w drugą niedzielę maja (w ich gronie znajdziemy m.in. Kanadę, Stany Zjednoczone, Włochy czy Chiny). Brytyjczycy honorują swoje matki w czwartą niedzielę wielkiego postu, a większość krajów islamskich 21 marca. Oczywiście nasi Rodacy obchodzą Dzień Matki 26 maja, ale to nie oznacza, że nie możemy robić tego zdecydowanie częściej!

Wszystkim mamom życzymy pogody ducha i radości ze swoich pociech! Sto lat!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oszczędzanie nie kosztuje! Przekonaj się, jak głupio nie wydawać swoich ciężko zarobionych pieniędzy

Każdy z nas ma na głowie przynajmniej jednego siwego włosa, który powstał podczas wielogodzinnych rozmyślań nad stanem naszego portfela. Być...

Zamknij