logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

100 lat euro na dwudzieste urodziny!

Przelewy bez granic > Akademia Ferpay  > 100 lat euro na dwudzieste urodziny!

100 lat euro na dwudzieste urodziny!

W tym roku wspólna waluta europejska obchodziła dwudzieste urodziny. Jaki to był dla niej czas? Czy spełniła założenia swoich twórców? Czy nadal będzie się rozwijać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w poniższym wpisie.

 

Jedno trzeba przyznać już na samym początku – w przeciągu tych dwudziestu lat to właśnie euro stało się jedną z najczęściej handlowanych walut na świecie, podczas gdy wielu innym nawet nie udało się zbliżyć do tego pułapu. Obecnie europejska waluta jest nazywana, obok dolara, najważniejszą na świecie. Dodatkowo przez ten cały czas udało jej się osiągnąć coś, czym mało która waluta może się pochwalić. Utrzymuje bardzo stabilny kurs.

 

Od czego się zaczęło?

Historia euro sięga dalej aniżeli urodzinowe dwadzieścia lat istnienia. W 1988 roku powołano Komitet Delorsa, który miał za zadanie przeanalizować możliwość powstania unii walutowej. Jego praca zaowocowała podpisaniem w Maastricht porozumienia powołującego do życia nową walutę. Był to rok 1992 a dwa lata później już powstawały instytucje odpowiedzialne za funkcjonowanie euro na rynku (w tym Europejski Bank Centralny otwarty 1 czerwca 1998 roku). Dokładnie pół roku później jedenaście państw członkowskich Unii Europejskiej przyjęło euro jako swoją walutę. Były to: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugaria i Włochy. Od tamtej pory po dzień dzisiejszy dołączyło jeszcze osiem państw: Grecja, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja i Słowenia.   

 

Euro scala nie dzieli

Podstawowym założeniem przyświecającym wprowadzeniu wspólnej waluty w krajach Unii Europejskiej było pogłębienie więzi między państwami członkowskimi. Miało to znaczenie zarówno polityczne, jak i gospodarcze. Wpłynęło na poprawę kontaktów dyplomatycznych, za którymi stoją dobre relacje gospodarcze. Wspólna waluta ustabilizowała ceny w państwach członkowskich i wpłynęła na koszty transakcji, zmniejszając je. Miało to niezwykłe znaczenie dla handlu międzynarodowego, który przybrał na sile i wygenerował duże zyski. Poparcie społeczne dla inicjatywy wspólnej europejskiej waluty z roku na rok rośnie. Widać to po badaniach analizujących nastroje wokół euro, które są przeprowadzane co rok. Z ostatnich wynika, że euro ma 74% zwolenników wśród Europejczyków a 36% z nich uznaje je za drugi, zaraz po wolności, największy symbol Unii Europejskiej.

 

Dorobek dwudziestoletniej waluty wygląda więc imponująco. Na chwilę obecną korzysta z niej blisko 340 milionów Europejczyków. Na pewno wielu z nich potrzebuje ją wymieniać, na przykład na złotówki. I tutaj chętnie pomagamy. Przelej euro do Polski >>>tutaj<<<<

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Żarty żartami ale kasa się musi zgadzać czyli Prima Aprilis po ferpayowemu!

W kwestii pieniędzy nie ma żartów. Tutaj powierzone nam zaufanie cenimy najwyżej i zawsze poważnie podchodzimy do każdego euro, funta,...

Zamknij