logo

Wyślij pieniądze:

* WYŚLIJ PRZELEW DO POLSKI
* WYŚLIJ PRZELEW Z POLSKI


KONTAKT:
email: contact@ferpay.com

Tel.: +44 800 774 7477
0 1733 808 928 

10 rzeczy, których nie wiesz o Świętym Mikołaju

Przelewy bez granic > Lifestyle  > 10 rzeczy, których nie wiesz o Świętym Mikołaju

10 rzeczy, których nie wiesz o Świętym Mikołaju

Święty Mikołaj– okrągły, białobrody starzec z lekką ręką do rozdawania prezentów ma 6 grudnia mnóstwo roboty. Na Ziemi  żyje bowiem aż 7,5 ludzi, który cały rok czekają na jego odwiedziny! Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat ulubionego świętego małych i dużych dzieci.

 

 

#1
Święty wielu imion

My znamy Świętego Mikołaja. Jak mówią na niego w innych krajach? W Chinach wołają na niego Shengdan Laoren, w Anglii Father Christmas, we Francji Pere Noel, na Hawajach Kanakaloka, w Hiszpanii Los Reyes Magos, w Japonii Santa Kurohsu,  a na Węgrzech Karácsony Apó. W Rosji i byłych republikach Związku Radzieckiego to oczywiście Dziadek Mróz.

#2
Dlaczego 6 grudnia?

6 grudnia to rocznica śmierci  Mikołaja. Pochodzący z Turcji święty według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku i był biskupem Miry.

 

#3
Renifery

Święty Mikołaj nie miał reniferów do 1939 roku. To wtedy specjaliści od marketingu domów towarowych Montgomery Ward poprosili copywritera o stworzenie opowieści, która da świętom jeszcze większego marketingowego kopa. I tak do rodziny świętego dołączyły: Kometek, Amorek, Błyskawica, Fircyk, Pyszałek, Tancerz, Złośnik, Profesorek oraz nasz ulubiony – Rudolf Czerwononosy.

#4
Łotwa

Najbardziej zapracowanym Świętym Mikołajem jest ten, który odwiedza Łotwę! Tamtejszy Ziemmassve’tku veci’tis  ma za zadanie obdarowywać dzieci prezentami w każdy z dwunastu świątecznych dni!

#5
Żona Mikołaja

Mikołaj przez wieki był kawalerem. Aż do 1849 roku  w opowiadaniu „Legenda Bożonarodzeniowa” Jamesa Reesa pojawiła się Pani Mikołajowa.

 

#6
Patron złodziei

Święty Mikołaj jest patronem dzieci. Jednak z racji posiadania wielkiego serca- wziął pod swoje skrzydła także złodziei i lichwiarzy.

#7
Zielony, czy czerwony?

Przez wieki przedstawiano Świętego Mikołaja w ubraniu koloru… zielonego. Jego obecny, czerwony strój to sprawka marketingu Coca Coli. Firma jako pierwsza użyła wizerunku czerwonego Mikołaja na początku lat 30.

#8
Kostaryka, Kolumbia, Meksyk

Kostaryka, Kolumbia i część Meksyku nie są obsługiwane przez naszego świętego. Zgodnie z tamtejszą tradycją prezenty roznosi El Niño Jesus, czyli Dzieciątko Jezus.

 

#9
Handlarz

Mikołaje w centrach handlowych mają prawie 130 lata tradycji! Wszystko zaczęło się w 1890 roku, gdy biznesmen James Edgar postanowił przebrać się za Mikołaja w jednym ze sklepów w stanie Massachusetts w USA.

#10
Adres prawie tajny

Aktualnie siedziba Świętego Mikołaja znajduje się w Finlandii i każdy może wysłać do niego list. Są nawet duże szanse na otrzymanie odpowiedzi.

Adres pod który można wysłać list to:

Santa Claus, Arctic Circle

96930 Rovaniemi

Finlandia

 

 

 

Mieszkasz lub pracujesz za granicą? Z pewnością od czasu do czasu wysyłasz pieniądze do Polski. Jeżeli  cenisz wysoki kurs walut, szybkość i bezpieczeństwo transakcji zapraszamy na  stronę FERPAY. Każdy pierwszy przelew wykonujemy ZA DARMO, wystarczy podać kod: HELLO. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

Podziel się:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Barbórka

Już niemal 200 lat obchodzimy w Polsce wyjątkowe święto. Tak wyjątkowe, że w tym roku zostało wpisane na listę niematerialnego...

Zamknij